72 päeva | at Estonian Theatre Festival Draama

08.09.2022 at 17:00
ERMi teatrisaal

72 päeva 72 päeva

Etendus Draama festivali programmis.

Semper/Ojasoo/Veronesi

Teatavasti reisis noor ameerika naisajakirjanik Nellie Bly 1889. aastal 72 päevaga üksinda ümber maailma, märkides sellega globaliseerumise algust, Briti impeeriumi taganemist ja Ameerika tõusu. Vastupidiselt ootustele polnud Bly ümbermaailmareis aga eriti sündmusterohke, tema reisimärkmeid lugedes tundub kogu kaasaegne reisimeetod kui kogum tähenduseta rituaale, tekitades küsimusi reisi kui sellise võimalikkusest ja vajalikkusest.

Bly füüsilist kogemust ja ettevõtte tühisust realistlikult jälgides hakkasime lugema oma 72 päeva proovisaalis. Tagasi vaadates oli see päris pikk reis. Ettearvamatult oleme ekselnud kohtades, kuhu ei lootnud sattuda. Samas leiab kõik reisi jooksul kogetu lõpuks laval oma koha. Meiegi reisimuljeid võib võrrelda möödalibiseva pildijadaga. Samas tekitab see terava vajaduse mõnd neist kasvõi põgusalt kinni püüda. Olla haaratud millestki, millel on lõhn ja kuju, mälu ja tähendus.

„72 päeva” on reis läbi piltide, mis peegeldavad naiseliku kohalolu erinevaid varjundeid. Samas ei püüa see lavastus määrata naiselikkuse olemust, vaid pühitseb uljalt sellesse kätketud vastuolusid, lubades tekkivate assotsiatsioonide vool kanda end kindlaksmääratust kaugemale.

„Nii nagu reisimisel, nii on ka lavastuses kogu maailm korraga kohal. Millise suuna täpselt reisija valib, millisesse olukorda satub, sõltub reisija huvist ja tähelepanust. Tempo on keritud nii kiireks, et aega enam ei märka. On antiikajast pärit tegelasi ja stseene, on kesk- ja nüüdisaegseid tüüpe, on vaeste rajooni elanikke ja on kõrgklassiseltskond, on intellektuaalid ja on rumalukesed, on litsid ja on imetavad emad, on politseinikud ja on vangid. Kõik on kohal.” (Madis Kolk ja Kaja Kann).

 

Autorid ja lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo
Keha dramaturgia Giacomo Veronesi

Laval Liisa Saaremäel, Keithy Kuuspu, Rea Lest ja EMTA lavakunsti osakonna 31. lennu üliõpilased Alice Siil, Astra Irene Susi, Emili Rohumaa, Hanna Brigita Jaanovits, Hele-Riin Palumaa, Kristin Prits, Kristina Preimann, Lauren Grinberg.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teatrikunsti doktorantide Tiit Ojasoo ja Giacomo Veronesi doktorilavastus

Esietendus 20. veebruaril 2022 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box‘is.


Vastavalt valitsuse korraldusele koroonaviiruse tõkestamiseks tuleb kõigil teatrikülastajatel etendusele pääsemiseks esitada vaktsiinipass või COVID-19 läbipõdemist kinnitav tõend ning isikut tõendav dokument (ID-kaart, juhiluba, pass).

Nakkusohutust tuleb tõendada ka 12–17-aastastel teatrikülastajatel. Tõendamiseks sobib vaktsiinipass, COVID-viiruse läbipõdemise tõend ning tervishoiutöötaja poolt tehtud koroonaviiruse testi tõend negatiivse tulemusega.

Kehtib ka litsentseeritud kooliõe juures tehtud testi tulemus.

Kohustuslik on kanda maski kogu teatrikülastuse vältel.

Palume etendusteks aegsasti kohal olla, sest tõendite kontrollimine võtab aega.