Detsembri alguses selgus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kunstikonkursi võidutöö, millest saab peatselt valmivat kontserdi- ja teatrimaja ehtiv kunstiteos. Konkursile laekus kokku 30 kavandit, millest auhinnaliseks tunnistas žürii kolm tööd.

Võidutööks osutus klaasikunstnik Maret Sarapu kavand pealkirjaga “Esimene keel”.

 

Žürii hinnangul toob võidutöö kontserdi- ja teatrimajja olulise kunstilise väärtuse, kasutades optimaalselt olemasolevaid võimalusi. Vitraaž, mis kulgeb läbi kahe korruse, muudab olustikku sidusamaks. Žürii nõuandvate liikmete sõnul paigutub ideekavand hoone kõige avalikumasse ruumitsooni publiku, fuajee ja korrustevahelise ühenduse tuiksoonele. Taolisest paiknemisest tulenevalt saab tulevane teos ruumi elavaks ja väga kõnekaks visuaali osaks. Žürii tunnustas klaasi kui materjali aegumatust; teose värvigammat, mis sobitub keskkonda; teose väljapaistvust majas sees ning väljast aknast sisse vaadates ning visuaalse lahenduse tähenduslikku seostatavust nii muusika kui ka teatriga.

Konkursi võitja saab kunstiteose teostamise eest preemiaks 65 000 eurot. Võidusumma sisaldab autoritasusid, kõiki teose valmistamise, transpordi ning paigaldamisega seonduvaid kulusid. Plaanide kohaselt peab teos valmima ja olema paigaldatud ettenähtud asukohta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 1. septembriks 2019.

Teise koha pälvis kavand pealkirjaga “Avamine”, mille autorid on arhitektid Taavi Kuningas ja Mihkel Urmet ning metallikunstnik Argo Männik. Tunnustusega kaasneb rahaline preemia 1000 eurot.

Žüriile imponeeris kavandi sõnum, mis suudab rääkida lugu avamise motiivi abil, seostudes nii muusika kui ka teatriga, kuid taiesele planeeritud asupaigas poleks teose kontseptsioon täiel määral mõjule pääsenud.

Kolmanda koha, millega kaasneb rahaline preemia 500 eurot, pälvis keraamikakunstnik Kristel Ojasuu kavand pealkirjaga “Vaheaeg”.

Žürii hindas kõrgelt kavandi nutikat ideed ja loomingulisust loo jutustamisel, andes edasi kunsti ja muusika suurust läbi ruumilise lahenduse. Samas pidas žürii kitsaks kontserdi- ja teatrimaja kontekstis muusika ja loomingu tõlgendamist läbi klaveriklahvide.

Konkursil osalenud kõikide võistlustööde virtuaalsete kavanditega on võimalik tutvuda siin: https://drive.google.com/drive/folders/1ARjigyU_xBGQHI_4sGNclINOTUOmE33c?usp=sharing

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kunstiteose tellimise konkursi žüriisse kuulusid: Ivari Ilja, žürii esimees; Indrek Laul, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vilistlaskogu esimees; Mart Kalm, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja; Sirje Helme, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja; Kai Kaljo, Eesti Kunstnike Liidu esindaja; Vano Allsalu, Eesti Kunstnike Liidu esindaja ja hääleõiguseta eksperdid arhitekt Toivo Tammik, AB Ansambel ja sisearhitekt Aivar Oja, OÜ Fra Disain.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kuulutas tänavu augustis välja kunstikonkursi, mille eesmärk oli tellida EMTA identiteedi ja missiooniga haakuv kunstiline ideelahendus 2019. aasta septembris valmivasse kontserdi- ja teatrimajja.

Lisainfo konkursist: https://ema.edu.ee/eesti-muusika-ja-teatriakadeemia-kontserdi-ja-teatrimaja-kunstikonkurss/