Õppejõudude ja töötajate õpiränne

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia töölepingulistel töötajatel on Eramus+ ja Nordplus programmide raames võimalus minna partnerülikoolidesse õpetama, tutvuma ülikooli tööga (koolituslähetus) või minna koolitusele. Samuti on võimalik kutsuda välisriikide kolleege nii partnerülikoolidest kui ka erialastest organisatsioonidest (sh vabakutselisi eksperte) EMTA-sse. Lisaks on võimalik ellu viia rahvusvahelisi arendusprojekte.

Õppejõudude ja tugitöötajate vahetus hõlmab järgnevaid mobiilsuseid:

  • Õpetamise eesmärgil ehk nn klassikaline õppejõudude mobiilsus, kus partnerülikoolis viiakse läbi õppetöö.
  • Koolituslähetused partnerülikoolidesse eesmärgiga vahetada kogemusi ning praktikaid oma valdkonna kolleegidega.
  • Erialased koolitused, mida pakutakse Erasmus+ programmi raames ja mille valikud leiab näiteks SIIT ja SIIT. NB! Erialane koolitus peab olema otseselt seotud EMTA töötaja tööülesannetega ja kinnitatud vastavalt akadeemia lähetusjuhendile, mis asub siseveebis siin.

Sissetulevate ekspertide taotlusi võtame vastu jooksvalt, kuid palume need aegsasti (soovituslikult 2 kuud) enne planeeritud õppetegevust läbi rääkida välissuhete osakonnaga.

Osalemiskriteeriumid


Programmis osaleja peab olema saatva organisatsiooni lepinguline töötaja. Õpetama on võimalik minna Euroopa Liidu ja kolmandate riikide kõrgkoolidesse, kellega on sõlmitud koostööleping või mis kuuluvad Nordplusi temaatilistesse võrgustikesse.

Programmiriikide vahelise õpirände toetuste andmisel pannakse rõhk õppejõudude koolitusperioodidele, mis võimaldavad neil arendada oma pedagoogilisi ja õppekava koostamise oskusi.

 

Lähetuse kestus


  • Kui Nordplusi õppejõuvahetus võib kesta ka ainult ühe päeva (8 õppetöö tundi), siis Erasmus+ Euroopa sisese õpirände puhul peab õpetamine või koolitus kestma minimaalselt 2 päeva ning üleilmse õpirände puhul 5 päeva, millele lisanduvad reisipäevad.
  • Õpetamise puhul kehtib lisanõue läbiviidava õppetöö mahule – minimaalselt 8 õppetöö tundi ühe töönädala kohta. Üheks nädalaks peetakse siinkohal 7 päeva 5 tööpäevaga. Kui õppejõud viibib lähetuses üle 5 tööpäeva, peab läbiviidava õppetöö maht olema proportsionaalselt jaotatud nende päevade vahel, mis ületavad 5 tööpäeva.
  • Kui õpetamistegevus on ühe välismaal veedetud perioodi jooksul ühendatud koolitustegevusega, lühendatakse nädala (või lühema perioodi) minimaalset õpetamistundide arvu nelja tunnini.


Vormistamine ja aruandlus


Enne lähetust
Enne lähetust tuleb täita ja allkirjastada mobiilsusleping/tööplaan ning grandileping, millega määratakse reisi- ja elamistoetus vastavalt lähetuse pikkusele ning reisi distantsile.

Erasmus+ Euroopa sisene õpiränne
Mobiilsusleping (õpetamine)
Mobiilsusleping (koolitus)

Grandileping (õpetamine / koolitus / õpetamine ja koolitus)

Erasmus+ üleilmne õpiränne
Mobiilsusleping (õpetamine)
Mobiilsusleping (koolitus)
Toetuslepingu vorm

Nordplus
Grandileping

Lähetuse ajal
Erasmus+ lähetuse puhul peab partnerülikool või vastuvõttev organisatsioon allkirjastama kinnituskirja. Kinnituskiri tuleb esitada EMTA välissuhete osakonda.

Pärast lähetust
Lähetuse järel tuleb täita sisuaruanne, Erasmus+ puhul Mobility Tool portaalis (aruande täitmiskutse saadetakse portaali kaudu automaatselt pärast lähetuse toimumist), Nordplusi aruanne tuleb edastada koordinaatorile meili teel.

Kui tegemist oli nö rohelise reisimisega (rongi või bussiga), tuleb allkirjastada Keskkonnasäästliku reisimise kinnituskiri

Lisaks täidetakse raamatupidamises kuluaruanne, millele tuleb lisada reisidokumendid (pardakaardid, vajadusel teised kulusid tõendavad dokumendid).


Rahastamine


Töötajate õpiränded vormistatakse lähetusena. Programmide eelarvest saab maksta reisitoetust ning elamiskulude toetust.
Sissetulevate ekspertide ja sissetulevate õppejõudude puhul, kelle mobiilsust rahastatakse EMTA Erasmus eelarvest, peame väljamakstavalt grandilt Eestis kehtiva maksusüsteemi alusel kinni tulumaksu (20%).

Erasmus+ Euroopa sisene õpiränne
Õppejõudude ja töötajate elamiskulude piirmäärad 2020-2023

Erasmus+ üleilmne õpiränne
Elamistoetus 180 EUR päevas

Reisitoetus arvestatakse linnade vahelise distantsi järgi vastavalt Erasmus+ vahemaa kalkulaatorile

Nordplus
Päevamäär kuni 100 EUR
Nädalastipendium (5-7 tööpäeva) 830 EUR, Islandi puhul 1160 EU


Lisainfo:

Kädi Kallau (Erasmus+ Euroopa sisene õpiränne – väljaminevad töötajad, sissetulevad eksperdid)
kadi.kallau@eamt.ee
+372 667 5760

Hanneleen Pihlak (Erasmus+ üleilmne õpiränne, Nordplus)
hanneleen.pihlak@eamt.ee
+372 667 5779

Kai Kiiv (Erasmus+ Euroopa sisene õpiränne, sissetulevad töötajad)
kai.kiiv@eamt.ee
+372 667 5721