Teadus

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on evalveeritud teadus- ja arendusasutus, mis arendab teadustööd peamiselt muusikateaduse, teatriteaduse, muusikapedagoogika ja interpretatsioonipedagoogika ning kultuurikorralduse erialadel. Teaduserialade õppejõudude, teadustöötajate, magistrantide ja doktorantide kõrval osalevad teadustöös ka mitmed loominguliste erialade esindajad – interpreedid, heliloojad, näitlejad ja lavastajad, kelle uurimistöö on tihedalt seotud nende loomingulise praktikaga (loovuurimus, artistic research). Uuritavad teemad on ühel või teisel moel seotud muusika ja teatriga, kultuurikorralduse erialal ka teiste kunstialade ja kultuurieluga laiemalt. Kesksel kohal on Eesti kultuuri uuringud.

Tutvu ka: EMTA teadusstrateegia 2023-2025

Doktoriõppes on avatud üks õppekava: muusika ja teatrikunst. Doktoriõppe kohta loe lähemalt:  Doktoriõppe keskus.

Loovuurimuse vallas on EMTA olnud Eestis teerajajaks, avades 2000. aastal vastava suuna doktoriõppes, samuti toetab akadeemia õppejõudude loovuurimuslikku tegevust. Oluline tähis loovuurimuse edasiarendamisel on EMTA, Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi töögrupi koostatud Eesti loovuurimuse raamlepe, mille allkirjastasid kolme ülikooli rektorid 9. juunil 2021 Eesti Kunstiakadeemias.

Ajavahemikul 1.09.2023–31.08.2029 on EMTA Eesti ülikoolide ühise doktorikooli liige. Doktorikooli elluviija on Tartu Ülikool, partnerid Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Estonian Business School, Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Ülikool. EMTA tegevused on seotud humanitaarteaduste ja kunstide valdkondliku haruga, mida koordineerib Tallinna Ülikool.

Aastatel 2009-2023 oli EMTA Kultuuriteaduste ja Kunstide Doktorikooli (KTKDK) liige, koordineerides KTKDK-i tegevust 2009-2015.