Täna, 1. märtsil 2021 tähistab oma 80. sünnipäeva muusika- ja teatriakadeemia väärikas emeriitdotsent, tunnustatud pianist ja väga armastatud klaveriõpetaja Ada Kuuseoks.

Ada Kuuseoksa elutöö pianisti ja õppejõuna on olnud äärmiselt rikas. Aastakümnete jooksul on ta andnud soolokontserte ning olnud paljude eesti heliloojate klaveriteoste esmaesitaja. Tema repertuaar on karjääri jooksul olnud väga ulatuslik, hõlmates erinevaid ajastuid ja heliloojaid renessansist tänapäevani. Muuhulgas on ta ka esitanud klaverimuusika tippteosteks peetavaid Johannes Brahmsi, Sergei Rahmaninovi ja Sergei Prokofjevi klaverikontserte ning Ludwig van Beethoveni klaverisonaate. Igat tema esinemist on alati iseloomustanud äärmine põhjalikkus muusikalistes pisiasjades, igas detailis.

1966. aastal alustas Ada Kuuseoks tööd klaveripedagoogina muusika- ja teatriakadeemias. Tema käe all on lõpetanud üle kaheksakümne üliõpilaste. Õpilaste sõnul on Ada Kuuseoks ühelt poolt maksimaalselt range õpetaja, kohati isegi karm, alati väga nõudlik – nõudes professionaalsust ning lubamata keskpärasust –, kuid ühtlasi ka haruldaselt soe, mõistev ja inimlik õpetaja.

Ada Kuuseoks on öelnud, et õpetajana on tema jaoks olnud alati oluline, et õpilane leiaks oma õige suuna, et tema talent saaks avatud võimalikult ruttu (et tudeng ei vaevleks ega piinleks asjatult). „Õpilased on mulle väga palju rõõmu toonud. See rõõm tuleb muidugi läbi raske töö. Aga nii peabki olema,“ on armastatud õppejõud ise tõdenud.

Ada Kuuseoksa õpilased ja kolleegid soovivad õnne sünnipäevaks ning palju rõõmu muusikast ja muusikaarmastusest!

Foto: Eesti klaverõpetajate ühing (https://www.epta.ee/)