20. detsembril 2019 leiab aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Bakuu Muusikaakadeemia ühine kontsert “Connecting Traditions”, mis toimub ainulaadse LoLa tehnoloogia vahendusel korraga Bakuus ja Tallinnas.

LoLa (low latency) on innovaatiline viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia, mis võimaldab nii sujuvat ülekannet, et erinevates riikides paiknevad muusikud (kuni 5000 km kaugusel) saavad koos reaalajas musitseerida. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia võttis LoLa tehnoloogia Eestis esimesena kasutusele – selle esmaesitlus toimus 5. oktoobril 2017 idapartnerluse digitaalmajanduse ministrite e-partnerluse konverentsi raames kontserdil “Music without Borders”.

Tänu Euroopa Liidu idapartnerluse programmile EaPConnect on LoLa tänaseks kasutusele võetud ka idapartnerlusriikides ja Lõuna-Kaukaasias. EaPConnect on loodud eesmärgiga soodustada regionaalset koostööd ning ületada digitaalne lõhe, ehitades võrguteenuseid uuringute ja hariduse tarbeks, laiendades toetushaaret teadusele ja uuringutele ning kunstile ja humanitaarteadustele.

Kontsert “Connecting Traditions” toimub EaPConnect Enlighten Your Research 2018 projekti “MIRCO: Music Instruments Renewal via Contemporary Creation” (projektijuht Paolo Girol, EMTA) toetusel. Kontserdil musitseerivad reaalajas koos Eesti ja Aserbaidžaani tippmuusikud, võimaldades nautida Tallinnas ja Bakuus LoLa vahendusel sujuvat ülekannet ning suurepärast heli- ja videokvaliteeti.

Kontserdil tuleb maailmaesiettekandele spetsiaalselt selleks sündmuseks loodud aserbaidžaani helilooja Ilaha Qismat’i uudisteos eesti rahvapillile kandlele ja aserbaidžaani rahvapillile tar’ile. Kontserdil esinevad sõnavõttudega kõrged külalised ning musitseervad reaalajas koos muusikud Bakuus ja Tallinnas.

‘Connecting Traditions’ LoLa kontsert Aserbaidžaanis ja Eestis: maailmaesiettekanne
20. detsember kell 18:00 (algus Eesti aja järgi kell 16:00)

Bakuu, Aserbaidžaan