13.16. detsembril toimus Araabia Ühendemiraatides Dubais maailmanäitusel Eesti haridust tutvustav nädal. Koos haridus- ja teadusminister Liina Kersnaga osalesid visiidil Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välissuhete prorektor Henry-David Varema, Eesti Maaülikooli teadusprorektor Ülle Jaakma ja Estonian Business Schooli rektor Meelis Kitsing. Samuti osalesid haridusnädalal president Kersti Kaljulaid, Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Anu Noorma ja hariduse erisaadik Birgit Lao.

Eesti hariduse erisaadiku Birgit Lao sõnul on haridusel seekordsel maailmanäitusel väga suur roll, kuna seal arutatakse nii haridusvaldkonna vajadusi kui ka otsitakse võimalikke lahendusi. «Dubai EXPO-l avaneb erakordne võimalus maailma mastaabis haridusdiplomaatia ja haridusteenuste arengu kiirenemiseks. Tänavu on fookus digilahendustel, eriti sellistel, mis võimaldavad just koroonast tingitud koolikorralduses sujuvamat õpet,» selgitas Lao.

Eesti Teadusagentuuri (ETAg) rahvusvahelise turunduse programm Research in Estonia tutvustas ülikoolide päeval, kuidas Eesti teadus saab panustada globaalsete probleemide lahendamisse ja otsib võimalusi, kuidas seda rahvusvahelise koostöö abil veelgi tõhusamalt teha.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välissuhete prorektor Henry-David Varema tegi EXPO-l ettekande teemal “Advances in conventional music teaching through video conferencing technologies”. Ühtlasi esitleti Eesti paviljonis ETA toel valminud videot, mis tutvustab viitevaba videoedastussüsteemi Lola kasutamist EMTA-s. Tegemist on süsteemiga, mis annab muusikutele võimaluse musitseerida koos, ilma et nad peaksid viibima ühes ruumis.

Antud projekti panustas oluliselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia IT peaspetsialist Innar Järva, kes esitles 2021. aastal EMTA palvel ETA-le taotluse. Projekt vastas kahele ÜRO poolt seatud eesmärgile: vähendada ebavõrdsust nii riikide sees kui ka nende vahel ning võidelda kliimamuutuste ja nende mõjuga.

EMTA Lola-meeskond on konsulteerinud praeguseks mitmeid riike ning tegelenud ka kohapealse juurutamise ja võrkude arendusega, samuti osalenud pidevas arendusprotsessis Lola tarkvara kirjutajatega.

Maailmanäitus EXPO 2020 Dubai algas 1. oktoobril ja jääb avatuks 2022. aasta märtsi lõpuni. Maailma suurima ärimessi EXPO eesmärk on näidata saavutusi, millega maailma eri riigid on hakkama saanud. EXPO-l on esindatud paviljonidega üle 190 riigi ning maailmanäitusele oodatakse osalema 25 miljonit külastajat.