Täna peatub Tallinnas ringreisil olev balti muusikuid ühendav kammerorkester Accademia Baltica, et anda kontsert “Beethoven ja Baltimaad” Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. 

Accademia Baltica kammerorkester ühendab säravaid muusikaüliõpilasi Balti muusikakõrgkoolidest. “Rahvusvahelise koostöö kogemus ning kõrgel tasemel ettevalmistatud esinemised mängivad üliõpilaste professionaalses arengus väga olulist rolli,” rõhutab EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema. Kammerorkestri koosseisus astuvad lavale Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased Ann Meeta Teppo (viiul), Joonas Teppo (viiul), Aleksandra Serebrjakova (viiul), Marelle Kivinukk (viiul), Anna-Helene Inno (vioola), Maria Mutso (tšello), Maria Surovtseva (oboe) ja Oliver Anni (fagott).

Balti riigid tähistasid 2018. aastal sajandat aastapäeva ning nii Läti Muusikaakadeemia kui ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia peavad käesoleval hooajal oma 100. aasta juubelit. Tähtpäevade taustal tekkis õppeasutustel ühine soov luua midagi püsivalt väärtuslikku, nagu loodi Balti Üliõpilaste Sümfooniaorkester. Aastatel 2017–2018 esines see orkester nii Balti riigi pealinnades kui ka piirkondlikes kontserdisaalides, lisaks anti kontserte Gdańskis ja Berliinis. Sel aastal naaseb orkester kammerorkestrina Accademia Baltica Riia, Vilniuse ja Tallinna lavadele ning esmakordselt kohtutakse Helsingi ja Peterburi publikuga, taaselustades Balti muusikute ajaloolisi teekondi.

Accademia Baltica kontserdid sünnivad noorte muusikute ning nende mentorite ja lavapartnerite tihedas koostöös. Kaasatud on Baltimaade noorema põlvkonna üks põnevamaid dirigente Guntis Kuzma (Läti) ning kaks solisti, väljapaistvad oboistid Robertas Beinaris (Leedu) ja Egils Upatnieks (Läti). Kontserdi kava pakub võimaluse tutvuda Eesti, Läti ja Leedu nüüdisaegse muusikaga – kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Plakidise ja Justė Janulytė teosed. Lisaks kõlab noorte muusikute esituses Ludwig van Beethoveni 7. sümfoonia.

Accademia Baltica ringreis koosneb kuuest kontserdist: 12. oktoober Riias, 13. oktoober Vilniuses, 15. oktoober Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, 17. oktoober Helsingi Muusikakeskuses. Lisaks toimub kaks kontserti Peterburis rahvusvahelisel konservatooriumide festivalil: esmalt festivali avaõhtul 19. oktoobril maailmakuulsas Peterburi filharmoonia saalis ja seejärel 20. oktoobril Jaani kirikus, mis on üks parimaid kontserdipaiku Peterburis.

Kontsert “Beethoven ja Baltimaad” on ühtlasi avaüritus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia värskes kontserdisarjas “Sada suures saalis”.

Kontserdisari „Sada suures saalis“

Sada aastat tagasi pandi alus eesti professionaalsele muusikaharidusele. Naljatledes võib öelda, et sada aastat on oodatud ka väärilist kontserdisaali, kus kuulajatele kõrgel tasemel kvaliteetseid muusikaelamusi pakkuda. EMTA kauaoodatud kontserdi- ja teatrimaja valmimisega on see unistus täitunud ning uue hoone südameks olev suur saal, mis mahutab korraga ligi 500 kuulajat, pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi. Lisaks EMTA 100 juubelisündmustele käivitub käesoleval hooajal kontserdisari „Sada suures saalis“, mis oma mitmekülgsete kontsertidega publikule uut kontserdisaali tutvustab. Juubeliaastale vääriliselt on uue kontserdisarja esinejateks eesti tippmuusikud, EMTA üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt.

Sarja järgmised kontserdid:

23.10 kell 19 / EMTA suur saal / tasuta
Sada suures saalis
Vaskpillikvintett NyNorsk (Norra)
Ingrid Eliassen (trompet), Jørgen Arnesen (trompet), Daniel W. Kjellesvik (metsasarv), Ingebjørg Bruket (tromboon), Berger Iver Færder (tuuba)
Kaastegevad Sean Bell (kontratenor, Norra), Liis Viira (harf)
Kavas Asheim, Ho, Viira, Tulev (maailmaesiettekanne)

26.10 kell 19 / EMTA suur saal / tasuta
Sada suures saalis
EMTA kammerorkester
Solistid Gloria Ilves (viiul), Joosep Reimaa (viiul)
Kavas Tšaikovski, Sarasate, Elgar
Kunstiline juht Arvo Leibur