100. juubelit tähistav Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avas täna Eesti kõige uuema kontserdi- ja teatrimaja, kus on 482 inimest mahutav kontserdisaal, 130 istekohaga black box näitlejatele ja džässmuusikutele ning 21 uut õppeklassi. Tipptasemel hoonet ehitati 1,5 aastat ja see läks maksma ligikaudu 12 miljonit eurot.

Täna õhtul lõikasid vastvalminud kontserdisaali laval traditsioonilise avamislindi läbi president Kersti Kaljulaid ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) rektor prof Ivari Ilja, kuulutades uue maja avatuks. Pidulikule tseremooniale järgnes avakontsert, kus muuhulgas tuli esmakordselt maailmas ettekandmisele Tõnu Kõrvitsa uudisteos „Ta kõneleb vaikselt”. Seejärel esitas EMTA lavakunsti osakond just avamissündmuseks lavastatud kava „Kummardus alustajatele“.

President Kersti Kaljulaid ütles uue hoone avamisel, et Eesti inimese minapilti on alati kuulunud tugev sillaehitamine vabaduse ja loova eneseväljendamise vahel. „Tänapäevalgi on muusika ja teater meie rahva jaoks sootuks enam kui lihtsalt kaunid kunstid. Sellest kõneleb kontsertide, festivalide ja uuslavastuste rohkus ning erakordselt suur teatri- ja kontserdikülastuste arv. See on loomulik osa meie mõttemaailmast ja närvisüsteemist ning tugineb paljus just sellele alusele, mis on siin ülikoolis aegade jooksul loodud ja mida luuakse,“ ütles president Kaljulaid ja lisas, et see kõik tähendab ka suurt ja nõudlikku ootust akadeemia suhtes nii Eestis kui ka laias maailmas. „Selleks, et me saaksime vabalt ja avara pilguga kodus edasi kesta ning selleks, et maailmas tuntaks ka edaspidi Eestit just meie kõrgelt hinnatud loomingu läbi.“

EMTA rektori prof Ivari Ilja sõnul on uus kontserdi- ja teatrimaja 100. juubelit tähistavale akadeemiale parim võimalik sünnipäevakink. “Meie üliõpilased saavad nüüd oma tulevast loojaelu õppida ja proovida siinsamas suurtel lavadel juba õpingute ajal,” lausus prof Ilja. “Kontserdi- ja teatrimaja tõstab kahtlemata Eesti muusika- ja teatrihariduse taset ning meie lõpetajate rahvusvahelist konkurentsivõimet. Kindlasti on uude hoonesse põhjust tulla ka laiemal muusika- ja teatripublikul, sest vastvalminud saalidesse kavandatud avalike kontsertide ja etenduste kava on juba praegu äärmiselt tihe. Akadeemia tudengite kõrval astuvad siin üles mainekad muusikud, lavastajad ja näitlejad nii Eestist kui kaugemaltki.”

6000-ruutmeetrise kontserdi- ja teatrimaja keskseks osaks on läbi nelja korruse ulatuv 482 istekohaga kontserdisaal, mis sobib eelkõige klassikalise muusika, aga ka muude muusikastiilide esitamiseks. Kahe rõduga kontserdisaali pääseb akadeemia peahoonest ning lisaks eraldi Sakala ja Tatari tänavalt, et saali saaks paindlikult kasutada nii õppetööks kui ka avalikeks sündmuseks. Ligi poole tuhande kohaga kontserdisaali Tallinnas praegu ei ole, nii et uus maja täidab selle tühimiku.

Läbi kolme korruse ehitati 130 pealtvaatajat mahutav black box, mida hakkavad kasutama lavakunstitudengid ja džässmuusikud. Viiekordsesse soklikorrusega hoonesse rajati 21 õppeklassi, mille seas on ka multimeediakeskus ning džässiklass. Kontserdi- ja teatrimaja kõik korrused ühendati kõrvalasuva akadeemia peahoonega.

EMTA kontserdi- ja teatrimaja projekteeris AS Resand. Hoone arhitektid on Toivo Tammik ja Mart Rõuk arhitektuuribüroost Ansambel ning Kalvi Voolaid. Saalide sisearhitektuuri autor on Aivar Oja FraDisain OÜst ning akustikaprojekti tegi Linda Madalik koostöös Taani akustikabürooga Gade&Mortensen Akustik. Hoone ehitas Nordlin Ehitus AS ning omanikujärelvalvet tegi Tallinna Linnaehituse AS.

Uue kontserdi- ja teatrimaja ehitust rahastasid Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond, Eesti Kultuurkapital ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Paljud kontserdid ning etendused uues kontserdi- ja teatrimajas on külastajatele tasuta.  Toimuvate ürituste kohta saab infot veebilehelt www.emtasaalid.ee