Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril kell 16.00 leiab aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Elisa ühine kontsert, mis toimub 5G ja LoLa tehnoloogia vahendusel korraga EMTA kammersaalis Tallinnas ja Seto Talumuuseumi Tsäimajas Värskas. Kontsert on osa Muusikapäeva programmist.

Tänu Elisa 5G võrgule ja viitevabale heli- ja videoülekande tehnoloogiale LoLa (Low Latency Audio Visual Streaming System) toimub kontsert sünkroonselt kahes erinevas, teineteisest 300 kilomeetri kaugusel asuvas sündmuspaigas. Seto Tsäimaja on kõige kaugem punkt Eestis, kus Elisal on hea valguskaabliühendus – see asub otse Elisa mobiilsidemasti kõrval.

1. oktoobri kontsert on ühtlasi Elisa 5G mobiilside esitlus. Täpselt aasta tagasi sai EMTA IT-juhi Innar Järva ettekanne LoLa tehnoloogia võimalustest esikoha Elisa, äriideede konkursi Ajujaht ja tehnoloogiaportaali Geenius koostöös korraldatud 5G konkursil. Tänu sellele on EMTA-sse esimese ülikoolina Eestis rajatud 5G võrguga Elisa tugijaam, mida kasutatakse ka nimetatud LoLa kontserdi tarbeks.

LoLa tehnoloogia võimaldab üksteisest isegi kuni 5000 kilomeetri kaugusel paiknevatel muusikutel koos musitseerida reaalajas. LoLa ja 5G võrgu koosluse näol on tegemist esimese mobiilse lahendusega, mis on piisavalt kiire ja väikese hilistumisega, et võimaldada videosilla abil ühist musitseerimist interneti püsiühendustest sõltumata.

Kontserdil esinevad pianist Mihkel Poll, kitarrist Jaak Sooäär ja trummar Tanel Ruben (Tallinnas) ning tšellist Henry-David Varema ja laulja Laura Põldvere (Setomaal). Sündmus on kõigile huvilistele tasuta nii Tallinnas kui ka Setomaal. Pärast kontserti on kuulajad oodatud EMTA 4. korruse fuajees toimuvale vastuvõtule.

Muusikapäeva raames toimub EMTA-s veel teinegi kontsert – kell 14.00 esinevad orelisaalis EMTA muusika interpretatsiooni osakonna välisüliõpilased.

LoLa tarkvara on Itaalia Giuseppe Tartini konservatooriumi ning Itaalia Teadus- ja Haridusvõrgustiku konsortsiumi GARR projekt. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale on LoLa riistvara soetatud Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu poolt läbi Euroopa Liidu projekti GÉANT-EaPConnect toetuse.