Sel teisipäeval, 22. augustil kell 20.00 esineb festivali „Young Euro Classics 2023“ kutsel Berliini Konzerthausi 1500-kohalises suures saalis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) sümfooniaorkester Toomas Vavilovi juhatamisel. Berliini noorteorkestrite esindusfestival toimub sel aastal 24. korda ning osa sellest on pühendatud Ukrainale.

EMTA sümfooniaorkestri esituses kõlab peamiselt eesti heliloojate muusika – Arvo Pärt, Eduard Tubin, Alisson Kruusmaa, kuid ka Joseph Haydni klaverikontsert, milles soleerib akadeemia doktorant Sten Heinoja. Sealjuures kõlab noore eesti helilooja, EMTA doktorandi Kruusmaa teos „Viis arabeski kammerorkestrile“ Saksamaal esmakordselt.

Traditsiooniliselt toimub festivali raames ka uudisloomingu konkurss, kus on eesti heliloojad olnud väga edukad. Seekord on preemiale välja pakutud kontserdil kõlav Alisson Kruusmaa teos. 2005. aasta võitis konkursi Ülo Krigul teosega „JenZeits“ ja 2016. aastal Liisa Hirch teosega „Mechanics of Flying“.

Eesti Muusika- ja Teatrikadeemia sümfooniaorkester on Eesti professionaalsete orkestrantide kasvulava. Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid, samuti on musitseeritud koos välisdirigentidega. Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt kuus kava ja igal hooajal toimub ka koostöökontsert Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

Berliinis esitab orkester sama kava, mis sai erakordselt sooja vastuvõtu osaliseks Eesti taasiseseisvumispäeval, 20. augustil EMTA kontserdi- ja teatrimaja suures saalis.

Kontserdist teeb videosalvestuse Euro Arts. Otseülekanne toimub Arteconcert.com vahendusel ning kontsert on hiljem ka järelvaadatav (tasuta). Samuti teeb sündmusest salvestuse Saksa raadiokanal Deutschlandfunk Kultur ning see on Saksamaal eetris 31. augustil.

Lisaks toimus festivali raames möödunud laupäeval, 19. augustil kammerkontsert Berliini Konzerthausi väikeses saalis, kus osalesid edukalt akadeemia üliõpilased viiuldaja Triin Veissmann, pianist ja EMTA doktorant Ilana Makarina, metsasarvemängija Nikita Matšuk ning pärimusmuusik Monika Väliste. Pühapäeval, 20. augustil toimus samas saalis autorite-kirjanike vestlusring, kus Eestit esindas äsja EMTA doktoriõppesse vastu võetud Sveta Grigorjeva.

Kontserdist tegi otseülekande (Arteconcert.com vahendusel) ka ERRi kultuuriportaal ning see on järelvaadatav siit. Fotogalerii asub siin.

EMTA suures saalis tehtud fotode autor on Rene Jakobson.

Meediakajastusi:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester esineb Berliinis (ERR, 21.08.2023)
Vaata uuesti: EMTA sümfooniaorkester esineb Berliini Konzerthausis (ERR, 23.08.2023)
Summendes Konzerstück: Wenn Bach Bienen gezüchtet hätte (Berliner Morgenpost, 23.08.2023)
REPORTAAŽ: Eesti noored orkestrandid said sakslastelt tänuks võimsa ovatsiooni (Postimees, 29.08.2023)
ETV kultuurisaade OP Berliinis EMTA sümfooniaorkestri kontserdil (ERR, 07.09.2023)