Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tähistas pühapäeval, 29. septembril oma 100. juubelit, promoveerides neli uut audoktorit ning ühe auliikme. Pidustused jätkusid avatud uste päevaga ja kuni öötundideni anti ridamisi tasuta etendusi ning kontserte.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) pidulikul juubeliaktusel promoveeriti eile audoktoriteks alates 1971. aastast Eestis külalislavastajana tegutsenud Adolf Šapiro silmapaistva panuse eest teatrikunsti arengusse, Soomes sündinud pianist, dirigent ja helilooja Ralf Gothóni silmapaistva panuse eest meie muusikakultuuri arengusse, Freiburgi Ülikooli emeriitprofessor Wilfried Gruhn silmapaistva panuse eest Eesti muusikapedagoogikasse ning Göttingeni Ülikooli professor Andreas Waczkat silmapaistva panuse eest Eesti muusikateaduse arengusse.

Olulise panuse eest EMTA arengusse valiti akadeemia auliikmeks Eesti Draamateatri juht, tuntud näitleja Rein Oja, kes on 15 aastat olnud EMTA kuratooriumi liige ja viimased 7 aastat selle esimees.

EMTA rektori prof Ivari Ilja sõnul on meie muusika- ja teatrielu viimased sajandi hinganud ühte rütmi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga. “100 aasta jooksul on meie alma mater’is oma hariduse saanud rohkem kui 5000 inimest, kelle seas on enamik Eesti muusika ja teatri suurkujusid,” rõhutas prof Ilja. “Akadeemias elab suur hulk suuremaid ja väiksemaid erialasid, millest igaüks kätkeb endas aja- ja kultuuriloolist liini oma alustajate ning arenguga. Meie kohus on tagada nende liinide järjepidevus ning kanda hoolt, et Eesti muusika- ja teatrikultuuri ei tekiks lünki.”

Üleeile, EMTA 100. sünnipäeval 28. septembril avasid pidulikult lindilõikamise tseremooniaga EMTA kontserdi- ja teatrimaja president Kersti Kaljulaid ja Ivari Ilja. Üritusel viibisid ministrid, rektorid, külalised partnerkõrgkoolidest, kultuuritegelased, akadeemia sõbrad ja koostööpartnerid.

Eile said aga kõik huvilised avastada kontserdi- ja teatrimaja tasuta kontsertidel ning etendustel. Akadeemia õppejõudude ja üliõpilaste ühiskontsert anti täissaalile. Menukas oli ka lavakunsti osakonna 30. lennu üliõpilaste etteaste black box’is. Lavale jõudis nii kaasaegsete etenduskunstide kava, improvisatsiooni, klassikat kui ka jazzi. Publikut jätkus hiliste õhtutundideni, kui ürituse võttis kokku helilooja ja kompositsiooniprofessor Tõnu Kõrvitsa disko.

Fotosid EMTA audoktorite promoveerimisest leiab SIIT.
Fotograaf Erlend Štaub