Sel pühapäeval, 7. mail kell 17.00 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis kontsert „Ruhnu lood ja laulud“, mis keskendub Ruhnus kõlanud viiulimuusikale ja pulmatraditsioonidele ning pakub sekka saare elanike humoorikaid ja tõsisemaid seiku ja lugusid.

Kontserdil esinevad Karoliina Kreintaal (viiul, laul), Sänni Noormets (viiul, laul), Lee Taul (viiul, laul) ja Kairi Leivo (jutuvestmine, laul). Erikülaliseks on EMTA pärimusmuusika erialal õppiv rahvamuusik Enrik Visla.

EMTA pärimusmuusika eriala õppejuht, lektor Karoliina Kreintaal avastas ruhnurootsi muusika enda jaoks üle kümne aasta tagasi läbi juhuse. Sellest rikkast ajaloolisest muusikapärandist on tänu ansambli korraldatud menukatele Ruhnu viiulilaagritele ja repertuaari levimisele osa saanud sajad muusikasõbrad. On tähelepanuväärne, et traagiliste ajaloolsündmuste järel kõlab aastakümneteks unustusehõlma jäänud ruhnurootsi muusika taas selle kodusaarel. Ansambli kiindumus ja austus Ruhnu saare looduse, selle elanike ja kultuuripärandi vastu peegeldub ehedalt ka nende kontserdis. Kairi Leivo värvikad lood ja külakroonika saare elust ning olust liidavad kava üheks tervikuks – kuulaja saab reisida mööda mõttelist ajatelge läbi saare ajaloo, saateks seal kõlanud muusika.

„Seda muusikat kuulates satud korraga vanale ja uuele Ruhnu saarele, mida ühendavad laineloks, männid, valge rannaliiv, kurjad sääsed, kaks kirikut ja Ruhnu viiulilaager Karoliina Kreintaali ja sõprade eestvõttel. Ruhnu tundub kauge ja eraldatud lõunameresaarena, kuhu sattumine on juba iseenesest märkimist väärt,“ on öelnud muusik Leanne Barbo ajakirjas Muusika.

„Karoliina, Lee, Sänni ja Kairi vaatavad oma muusikaga mööda Ruhnu karust ja kilusõjast Lätiga, hoopis sügavamale Ruhnu saare ja sealse rahva traditsioonidesse ja igapäevaellu. Nii toovad kolm muusikut ja jutuvestja meieni väga rikka kultuuripärandiga saare, mis kannab endas põnevat sümbioosi Rootsist ja Eestist ning vaid sellele saarele omaseid lugusid ja laule,“ sõnab Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa.

Piletid hinnaga 5 eurot on saadaval Fientas: https://fienta.com/et/ruhnu-saare-lood-ja-laulud