Minister Mailis Reps, kantsler Tea Varrak, Eesti Kunstiakadeemia õppeprorektor Anne Pikkov ning Eesti Muusika ja Teatriakadeemia loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema arutasid septembris Tokyos koostöövõimalusi University of the Arts´iga, kus õpetatakse nii kunsti- kui muusikaerialasid.

„Muusika ja kunst on keeled, mida mõistetakse rahvusvaheliselt. Oleme Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia kõrge taseme üle uhked,“ sõnas minister kohtumisel Jaapani vanima ja prestiižseima kunstiülikooliga.

Eesti delegatsiooni vastu võtnud asepresident Mitsuko Okamoto kinnitas, et ülikool pöörab rahvusvahelistumisele suurt tähelepanu. „Eesti on Jaapanis tuntud kui muusikamaa,“ sõnas ta. Henry-David Varema kinnitusel on Jaapanist varem huvi tuntud Eesti koorimuusika ja dirigeerimise vastu. „Välispartneritele on huvipakkuvad meie interpretatsioonierialad ja kindlasti lisab atraktiivsust peagi valmiv uus saal,“ täiendas Varema.

Eesti ja Jaapani kunstikeel ja esteetika on lähedased ja see võimaldas kohtumisel leida kergesti ühise keele ka Eesti Kunstiakadeemial. „Eesmärk on liikuda koostöö suunas, kus saaksime vahetada üliõpilasi ja õppejõude. Oli meeldiv tõdeda, et Eesti Kunstiakadeemia animafilmid on jaapanlastele tuttavad ning ees ootab koostööprojekt professor Priit Pärna juhtimisel,“ oli Anne Pikkov koostöö osas optimistlik.

Tokyo University of Arts on asutatud 1949.aastal ning seal on võimalik õppida nii kunsti kui muusika erialadel. Kunsti erialadest õpetatakse maali, skulptuuri, käsitööd, disaini, arhitektuuri, esteetikat ja kunstiajalugu. Muusika suunal on võimalik õppida komponeerimist, vokaalmuusikat, instrumentaalmuusikat, dirigeerimist, traditsioonilist Jaapani muusiakt, muusikaajalugu ja muusikalist loovust.

Minister, kantsler ja ülikoolide delegatsioonid viibisid 27.septembrist 3. oktoobrini visiidil Jaapanis, mille peaeesmärk oli valmistada ette kahepoolse teadus ja tehnoloogia koostöölepingu sõlmimist Jaapaniga, mis avab Eesti teadlastele ja ülikoolidele mitmeid uusi võimalusi. Osaleti Euroopa Liidu – Jaapani teaduspoliitika foorumil, külastati nii koole kui ülikoole, et arendada Eesti ja Jaapani ülikoolide koostööd üliõpilasvahetuse, teadusstipendiumiste ning teadus- ja arendustegevuse valdkonnas.

***
Lisaks kohtus ja arutas koostöövõimalusi Eesti Muusika ja Teatriakadeemia loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema oma Tokyo visiidi käigus veel Kunitachi College of Music presidendi, professor Tadayoshi Takedaga ning Toho Gakuen School of Music dekaani, professor Genichiro Murakamiga.

The Kunitachi College of Music asutati 1926. aastal Tokyo Muusikakonservatooriumina.

Toho Gakuen School of Music muusikakooli on lõpetanud mitmed tunnustatud nimed: dirigent Seiji Ozawa, viiuldaja Tōru Yasunaga, Tokyo keelpillikvarteti asutajad Koichiro Harada, Sadao Harada, Kazuhide Isomura ja Yoshiko Nakura. Samuti kuuluvad tuntud vilistlaste hulka viiuldajad Akiko Suwanai ja Nobuko Imai.