EMTA lavakunstikoolil ilmus elektrooniline kõrgkooliõpik
Teatripedagoogika muutuvas maailmas /
Theatre Pedagogy in a Changing World.

E-õpik ilmus eesti- ja ingliskeelse tasuta e-raamatuna (pdf), mis on üles laetud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning lavakunstikooli kodulehtedele. Õppematerjali esmane sihtrühm on lavakunstikooli ja teiste teatrikõrgkoolide üliõpilased. Ingliskeelse versiooni kaudu jõuab õppematerjal ka lavakunstikooli külalistudengite ja laiema auditooriumini.

Õppematerjal lähtub EMTA lavakunstikooli korraldatud rahvusvahelisest konverentsist “Teatripedagoogika muutuvas maailmas”, mis toimus 10.-12. juunil 2016 Teatris NO99. Konverents oli pühendatud lavakooli pikaajalise juhi emeriitprofessori Ingo Normeti 70. juubelile, et juhtida tähelepanu teatriõppe uuendamise jätkuvale vajadusele.

Nii konverentsi kui ka e-õpiku näol on tegemist lavakunstikooli jaoks erakordse sündmusega. Tegemist oli esimese suure konverentsiga lavakunstikooli ajaloos. Tegu oli ka esimese konverentsiga Eesti teatriuurimise ajaloos, kus esindatud võrdses mahus teooria ja praktika ehk ettekanded ja õpikojad. E-õpiku puhul on tegemist lavakunstikooli esimese õppematerjaliga, mis interaktiivse kakskeelse e-raamatuna tasuta ligipääsetav laiemale auditooriumile. See on oluline samm lavakunstikooli kui Eesti teatrialase loomeuurimuskeskuse arengus.

E-õpik on jagatud kahte ossa: teooria ja praktika. Teooria osast leiab: 1) prof Luule Epneri ülevaate postdramaatilisest teatrist, 2) dots Marion Jõepera läbilõike postdramaatilise dramaturgi tööpõllust, 3) prof Airi Liimetsa mõtiskluse teatriõppest läbi filosoofilise prisma, 4) prof Mara Kimele ja dots Elmars Senkovsi vestluse uutest lähenemistest näitlejaõppele Läti Kultuuriakadeemia teatrikoolis, 5) Teater NO99 lavastaja Tiit Ojasoo ülevaate lavastajatööst välismaal.

Teooria osa täiendavad kaks uurimusartiklit lavakunstikooli teatriuurijatelt. Teadur Madli Pesti annab ülevaate poliitilise teatri loomestrateegiatest. Lavastaja ja dotsent Anne Türnpu esitab oma pikaajalise tööga settinud üldistuse sellest, kuidas kujundada publiku ruumiloomet.

Praktilises osas on kuus õpikoda, mille korraldasid: 1) Lee Strasbergi meetodnäitlemisest näitleja Mihaela M. Mihut USA-st, 2) Rudolf Labani ja Yat Malmgreni tehnikast dots Per Nordin Rootsist, 3) liikumisharjutustest näitleja ja lavastaja Benny Claessens Belgiast, 4) füüsilisest teatrist prof Jüri Nael (RADA/EMTA), 5) häikimise tehnikast prof Anne-Liis Poll EMTAst ja 6) Alexanderi tehnikast dots Maret Mursa Tormis EMTAst.

Lisaks tekstidele leiab õppematerjalist ettekannete ja õpikodade videosalvestused, interaktiivsed viited, fotod ja lugemisnimekirjad. Nii on kogumik mõeldud toimima kaasaegses teatriõppes oluliste märksõnade ja teemakonspektide koguna, seda nii eesti kui inglise keeles – õppematerjalina kõigile teatriõppuritele ja -huvilistele.

Õppematerjali koostas ja toimetas lavakooli teadur Eva-Liisa Linder. Inglise keelde tõlkis dotsent Marion Jõepera. Fotod tegi lavakunstikooli üliõpilane Johan Elm. Küljendas ja kujundas Maite Kotta. E-õpiku väljaandja on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Rahvusvahelise konverentsi korraldamist ja e-õpiku väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Foto konverentsilt: Johan Elm