15. – 19. maini 2018 toimus Ungaris Budapestis 65. rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers – IRC), milles osalenud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia helirežii magistrandi Liina Sumera elektrooniline töö “Conatus” valiti rostrumi soovitatud teoste nimekirja ning tema looming kõlab järgmise hooaja jooksul erinevates maailma raadiojaamades. Liina Sumera on loomingu tunde saanud Helena Tulve ja Margo Kõlari juures.

65. rahvusvahelise heliloojate rostrumi põhikategooria võitis Eestiga tihedalt seotud Islandi helilooja Páll Ragnar Pálssoni teos “Quake” tšellole ja orkestrile. (Pálsson kaitses 2014. aastal oma doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Helena Tulve juures.)

Noortekategoorias tunnistati parimaks hollandlase Jan-Peter de Graaffi orkestriteos “Le café de nuit”.

Eestit esindas veel helilooja Tatjana Kozlova-Johannes orkestriteosega “Lighting the Fire”, mis valiti samuti rostrumi soovitatud teoste nimekirja.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on üks maailma olulisemaid nüüdismuusika foorumeid. 2018. aasta rostrumist võttis osa 26 riiki, esindatud olid Põhja- ja Baltimaad, samuti mitmed Euroopa riigid, kaugemalt aga näiteks Argentiina, Austraalia ja Hong Kong. Nädala jooksul kuulasid ringhäälingute delegaadid rostrumil kokku 55 heliteost, mille komponeerimisaeg jäi viimase viie aasta sisse.

Foto allikas: www.nuku.ee