Silmapaistva pianisti, pedagoogi ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori Ivari Ilja juubelikontserdil Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis kõlab pianisti lemmikheliloojaks kujunenud Frédéric Chopini klaverimuusika.

Kolmapäeval, 8. mail tähistab oma 60. sünnipäeva tunnustatud pianist, pedagoog ning EMTA rektor Ivari Ilja. Pidulikul juubelikontserdil kell 19.00 Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis tuleb ettekandele Ilja lemmikheliloojaks kujunenud Frédéric Chopini klaverimuusika. Kõlavad „Fantaasia“ f-moll op. 49, „Neli masurkat“ op. 33, „Skertso“ nr 2 b-moll op. 31, „Kaks nokturni“ op. 62, „Eksprompt“ Fis-duur op. 36 ja sonaat nr 3 h-moll op. 58.

Pianist Ivari Ilja debüteeris klaveriõhtuga Estonia kontserdisaalis 1979. aastal. Ta on andnud soolokontserte mitmel pool maailmas, osalenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ringreisidel, esinenud koos Vanemuise Sümfooniaorkestri, Moskva Riikliku Sümfooniaorkestri, Vaasa, Oulu, Kotka ja Uppsala linnaorkestrite, samuti Põhjamaade Sümfooniaorkestri, Peterburi Filharmoonia Akadeemiline Sümfooniaorkestri ja paljude teistega. Ivari Ilja on koostööd teinud mitmete dirigentidega, nende seas Arvo Volmer, Vello Pähn, Veronika Dudarova, Eri Klas, Paul Mägi, Theodore Kuchar, Olari Elts, Jüri Alperten, Stephen Gunzenhauser, Peeter Lilje, Hannu Norjanen, Roman Matsov, Leo Krämer, Urs Schneider jt. Eduka ja kõrgelt hinnatud ansamblistina on Ilja olnud aastakümnete vältel lavapartneriks maailmakuulsatele lauljatele nagu Irina Arhipova, Dmitri Hvorostovski, Maria Guleghina jt. Ilja repertuaari kuulub peamiselt romantilise ajastu muusika, eelkõige Chopini, Brahmsi ja Schumanni, aga ka Mozarti, Prokofjevi ja Britteni klaveriteosed. Eesti muusikast on Ivari Ilja enim esitanud Eduard Tubina ja Tõnu Kõrvitsa loomingut.

Ivari Ilja on EMTA õppejõud 1986. aastast ja professor 1999. aastast, 2000–2015 oli ta klaveriosakonna juhataja. Mitmed tema õpilased on saavutanud väärikaid auhinnalisi kohti rahvusvahelistel pianistide konkurssidel ning on omandanud kindla koha nii Eesti kui ka rahvusvahelises kontserdielus. Tema õpilaste hulgas on näiteks Sten Lassmann, Mihkel Poll, Maksim Štšura, Johan Randvere, Sten Heinoja.

3. mail 2017 valiti Ivari Ilja EMTA rektoriks. Ilja ametiaeg algas 1. septembril 2017 ning kestab viis aastat.

Vaata kontserdiinfot siit.