Eesti Muusika ja Teatriakadeemia 80-liikmeline sümfooniaorkester (EMTA SO) sõidab teisipäeval, 30. augustil Saksamaale, et osaleda Berliinis toimuval mainekal rahvusvahelisel festivalil Young Euro Classic 2016. EMTA SO kontsert Berliini Konzerthausis toimub 31. augustil kell 20. Lisaks Eduard Tubina ja Arvo Pärdi teostele tuleb maailmaesiettekandele noore eesti helilooja Liisa Hirschi “Mechanics of Flying”.

Kontserti dirigeerib EMTA sümfooniaorkestri peadirigent Paul Mägi, solistina on kaastegev Marrit Gerretz-Traksmann (klaver).
“Esinemine sellisel kõrgetasemelisel festivalil on meie noortele muusikutele suur au ja tõsine väljakutse,” ütles EMTA rektor Peep Lassmann. Ta lisas, et uudisteose maailmaesiettekande soov sisaldus festivalikorraldajate kutses EMTA SO-le. “Otsuse Liisa Hirschi uudisteose maailmaesiettekande kasuks tegi  muusika- ja teatriakadeemia kompositsiooniosakond koostöös rektoraadiga.” 2016. aasta aprillis valiti Liisa Hirsch LHV ja Eesti Muusika Päevade koostöös esmakordselt toimunud uue heliloomingu konkursi Au-tasu laureaadiks.

Kava 31. august 2016 Konzerthaus Berlin:
Liisa Hirsch “Mechanics of Flying” maailma esiettekanne
Arvo Pärt “Lamentate” klaverile ja orkestrile
Eduard Tubin Sümfoonia nr 2 “Legendaarne”

Young Euro Classic on mainekas rahvusvaheline noorteorkestrite festival, mis toimub augusti teises pooles Berliini Konzerthausis. EMTA sümfooniaorkester on esinenud sellel festivalil kahel korral, aastal 2002 ja 2005. Käesoleva aasta festivalil esineb ligi 20 noorteorkestrit üle Euroopa, enamik neist esitab ka oma maa uudisloomingut. Festivalil astuvad teiste hulgas üles Euroopa Noorteorkester Vasily Petrenko juhatusel, Schleswig-Holsteini festivali orkester Christoph Eschenbachi juhatusel, Gustav Mahleri noorteorkester Philippe Jordan juhatusel ja Prantsusmaa noorteorkester David Zinmani juhatusel.

EMTA SO kontserdist teeb ülekande Deutschland Kultur Radio, kes vahendab seda salvestust edaspidi ka ADR raadiojaamade kaudu. Lisaks salvestab EMTA SO kontserdi telekanal Arte.
Vt lähemalt festivali kodulehelt: http://www.young-euro-classic.de

Traditsiooniliselt annab rahvusvaheline Young Euro Classic festival välja preemia parimale uudisteosele. Varasemalt on selle preemia võitnud Eesti helilooja Ülo Kriguli teos “Jenzeits” 2005. aastal.

Eesti Muusika ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester (EMTA SO) on  tudengitest koosnev orkester, mis ühtlasi on professionaalsete orkestrantide kasvulava.

Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt seitse kava. Igal õppeaastal toimub üks kontsert koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, neist nelja viimast on juhatanud ERSO peadirigent Neeme Järvi. Üle aasta tuuakse koos EMTA ooperistuudioga ettekandele vokaalsümfooniline suurvorm või lavastatakse ooper, mille etendused toimuvad Rahvusooper Estonias. EMTA SO teeb ka koostööd Eesti suurima kontserdiagentuuriga Eesti Kontsert. Heaks traditsiooniks on saanud igakevadised uudisloomingu kontserdid Tallinna Metodisti kirikus. Üha populaarsemaks muutuvad noortele suunatud kontserdid, kus ühiselt musitseerivad EMTA eri osakondade tudengid.

Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid, nagu Roman Matsov, Vallo Järvi, Peeter Lilje, Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Toomas Kapten, Toomas Vavilov, Risto Joost ja Erki Pehk. Musitseeritud on ka välisdirigentide Michel Tabachniku (Šveits), Jin Wangi (Austria), Colin Mettersi (Inglismaa), Cecilia Rydinger Alini (Rootsi) ja Lutz Köhleri (Saksamaa) käe all.

Orkester on saanud tunnustust kontserdireisidel Rootsi, Soome ja Saksamaale. 2009. aastal oli EMTA SO Läänemere-äärsete maade muusikaakadeemiate ühenduse (ABAM) orkestriakadeemia baasorkester. 2010.aastal toodi Eestis esmakordselt ettekandele Penderecki teosed “Concerto grosso” ja “Ciaccona”, neist viimane helilooja enda dirigeerimisel.