Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri 5. mai kontserdil Estonia kontserdisaalis kõlab esiettekandena kompositsiooniõppejõud Malle Maltise uudisteos sümfooniaorkestrile ja kahele improviseerivale saksofonile, milles soleerivad magistrant Eve Neumann ja dokotrant Vlady Bystrov.

Pühapäeval, 5. mail kell 14 toimub Estonia kontserdisaalis EMTA sümfooniaorkestri kontsert, mille kavas kõlab esiettekandena EMTA kompositsiooniõppejõud Malle Maltise uudisteos – kontsert sümfooniaorkestrile ja kahele improviseerivale saksofonile. Uudisteoses soleerivad EMTA üliõpilased, magistrant Eve Neumann sopransaksofonil ja doktorant Vlady Bystrov altsaksofonil. Neumann ja Bystrov on EMTA esimesed improvisatsiooni eriala lõpetajad, kelle jaoks teos ka kirjutatud on. Uudisteost juhatab EMTA orkestridirigeerimise üliõpilane Aleksandr Brazhnyk.

Maltise uudisteose loomise ideeks on aidata tõsta kaasaegne improvisatsioon iseseisva kunstiliigi staatusesse. Maltise sümfooniline uudisteos on žanriliselt instrumentaalkontsert, mis püüab akadeemilises muusikas kinnistada uue mõiste – komprovisatsiooni ehk komponeeriva improviseerimise. Teose vorm ja orkestripartii on suures osas fikseeritud, kuid orkestril on mõnes lõigus ka vabadus improviseerida. Soolopartiid on aga välja kirjutamata ja selle loovad solistid igal ettekandel uuesti, seega on iga järgnev ettekanne eelmisest erinev. Kogu muusikaline tervik sünnib seega publiku silme all alles kontserdihetkel.

„Kontsert improviseerivatele saksofonidele keskendub hetkes olemisele rohkem kui mõni teine täielikult üles kirjutatud heliteos. Pealegi on improvisatsiooni käigus spontaanselt loodud materjal tihti palju orgaanilisem, komplekssem, kõlatundlikum ja elujõulisem kui helilooja poolt täpselt kirja pandu,“ põhjendab Maltis improvisatsiooni kui arvestatava arendusvõtte tõsiseltvõetavust klassikalises muusikas.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias avati kaasaegse improvisatsiooni eriala magistriõppe tasemel 2011. aastal, olles sellest ajast olnud traditsioonilises muusikahariduses uute lähenemiste teerajajaks ja avatud võimaluste pakkujaks.

EMTA sümfooniaorkestri kontserdi kavas kõlab lisaks Malle Maltise uudisteosele Ludwig van Beethoveni klaverikontsert nr 5 Es-duur op. 73, kus astub solistina üles Evita Lohu, Nikolai Rimski-Korsakovi „Hispaania capriccio“ op. 34 ja Pjotr Tšaikovski sümfooniline poeem „Francesca da Rimini“ op. 32. Teoseid juhatab Jüri Alperten.

 

Piletid hinnaga 5/3 € saadaval Piletilevis ja tund enne algust kontserdipaigas.