Möödunud nädalal, 22. mail tähistas oma 103. sünnipäeva 80 aastat tagasi Eesti Vabariigi Tallinna Konservatooriumi lõpetanud Tamara Toomus. 

26. mail 1939 väljastati Tamara Toomusele, neiupõlvenimega Kuksile EMTAs ehk toonases Eesti Vabariigi Tallinna Konservatooriumis klaveriosakonna kursuse helikunstniku diplom. Pärast kõrgkooli töötas Toomus õpetajana ning aastaid klaverisaatjana Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehakultuuriteaduskonnas.

Oma 103. tähtpäeva puhul andis Saku valla elanik teda tervitama tulnutele klaverikontserdi ning jagas mälestusi tudengipõlvest, samuti demonstreeris diplomit.

Näiteks meenutab Toomus: “Kons oli nagu kons ikka – erialatunnid ja kõrvalained. Kuna ma loomult pole kuigi musikaalne, olin hädas just nende kõrvalainetega. Kõik need solfed​žo​, noodist laulmise, harmoonia, koraalide ja kantaatide kirjutamise, pillide tundmise tunnid olid lausa nuhtluseks. Ja veel, oh õudust! – koos- ja kaasmäng. Tänini ei saa ma aru, kuidas suutsin lõputööks orkestreerida mingi pala kõikidele pillidele.”

/ … /

“Tol ajal olid väga menukad konservatooriumi õpilaste kontserdid Estonia kontserdisaalis. Sai ka minule see au osaks kohe esimesel õppeaastal väikese tüdrukuna. Olin nagu pisike pruun putukas oma pruuni sametkleidiga, mille peal olid roosad roosid. Olin lühikest kasvu ja käsi ulatus vaevu oktaavi võtma ja jalg pedaalile. Palaks oli Mozarti marss “Alla Turca”. Ema ja õpetaja pabistasid ukse taga, aga minul jäi julgust ülegi,” kirjeldab ta.

Suure tähtpäeva puhul jagas Toomus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiga oma mälestusi, mida saate lähemalt lugeda SIIT.

Palju õnne!

Fotod: Saku vald