Arvo Pärdi Keskus ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia korraldavad helilooja 85. sünnipäeva puhul rahvusvahelise teaduskonverentsi, mis on pühendatud Arvo Pärdi loomingu ja seda ümbritseva kultuuriruumi uurimisele. Programmi kuraator on EMTA professor ja muusikateaduse õppejuht ning Arvo Pärdi Keskuse loomenõukogu liige Toomas Siitan.

Aasta võrra edasi lükkunud konverents pealkirjaga „Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid“ toimub 15.–16. oktoobril 2021 Arvo Pärdi Keskuses ja veebikeskkonnas ning selle eesmärk on elavdada Arvo Pärdi loomingu uurimist ja lahtimõtestamist. Õpetlased Euroopast, Austraaliast ja Ameerika Ühendriikidest otsivad uusi vaatenurki Pärdi heliteoste tekstianalüüsile, avavad selle teoloogilisi ja kultuurilisi taustu ning mõtestavad tema loominguprotsessi eripärasid.

“Nii nagu Arvo Pärdi looming kõnetab kogu maailmas erinevaid publikukihte ja inspireerib erilaadseid kunstilisi tõlgendusi, on sellest saanud ka nähtus, millest huvituvad teoloogia, muusika- ja religioonipsühholoogia, kultuurisotsioloogia, kunstiteadus ja mitmed teisedki valdkonnad,“ ütles professor Toomas Siitan.

Konverentsi ettekandjate hulgas on tunnustatud Pärdi-uurijad, monograafiate või publikatsioonide autorid Peter J. Schmelz (Arizona Ülikool, USA), Leopold Brauneiss (Viini Muusika ja Esituskunstide Kõrgkool, Austria), Peter C. Bouteneff (Püha Vladimiri Õigeusu Teoloogiline Seminar, USA), Jeffers Engelhardt (Amhersti Kolledž, USA), Kevin C. Karnes (Emory Ülikool, USA), Andreas Waczkat (Göttingeni Ülikool, Saksamaa), Chris May (sõltumatu muusikateadlane, Sydney, Austraalia) ning Eestist Toomas Siitan ja Mart Humal (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Tauri Tölpt (Tartu Ülikool, EELK Usuteaduse Instituut) ja ikoonimaalija, diakon Nikita Andrejev (Tallinna Nõmme Ristija Johannese kogudus).

Sündmus on tasuta ja avatud kõigile huvilistele. Osaleda on võimalik nii kohapeal kui ka jälgida otseülekannet keskuse veebikanalilt stream.arvopart.ee. Ettekanded on inglise keeles ning kohapeal varustatud sünkroontõlkega eesti keelde. Vajalik on registreerimine Arvo Pärdi Keskuse kodulehel.

Konverentsi raames annab 15. oktoobril kell 17.30 kontserdi „Missa syllabica“ ansambel Vox Clamantis dirigent Jaan-Eik Tulve juhatusel. Kontserti saab nautida Arvo Pärdi Keskuses kohapeal või otseülekandes samal veebikanalil. Piletid: fienta.com/et/vox-clamantis-konverentsil

Sündmust toetab Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute tippkeskus).

Info programmi ja registreerimise kohta leiab siit.

Allikas: Arvo Pärdi Keskus
Arvo Pärdi foto autor: Eric Marinitsch