Euroopa Liidu Noorteorkestri (European Union Youth Orchestra) konkursil osalenud kahekümne ühest Eesti noorest instrumentalistist valiti ainsana orkestri põhikoosseisu vioolamängija Hanna Maria Semper. Reservi pääsesid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased Toomas Oskar Kahur (tuuba), Jakob Peäske (fagott), Jürnas Rähni (metsasarv), Valeri Leviand (klarnet), Ann Meeta Teppo (viiul), MUBA õpilased Rahel Peäske (viiul) ja Martin Pajumaa (trompet), Heino Elleri Muusikakooli õpilane Artur Jonatan Saumets (tuuba) ja Austrias õpinguid jätkav Maria Mutso (tšello).

Eesti noorte muusikute saavutusi tuleb kõrgelt hinnata, kuna EUYO konkursisõel on ülitihe – Euroopa Liidu kõigist 27 riigist osales kokku rekordilised 2180 instrumentalisti, kellest lõppkokkuvõttes pääses EUYO 2023/2024 hooaja põhikoosseisu vaid 109.

1976. aastal Claudio Abbado initsiatiivil asutatud ja tänaseks maailma ühe parima sümfooniaorkestri staatusse tõusnud kollektiiv on teinud koostööd maailma juhtivaimate muusikute ja dirigentidega nagu Daniel Barenboim, Leonard Bernstein, Herbert von Karajan ja Mstislav Rostropovtš. Eraldi äramärkimist väärib orkestri asutaja ja kauaaegne peadirigent Claudio Abbado, tema kõrval ka endised peadirigendid Valdimir Ažkenazy ja Bernard Haitink. Orkestri praegune peadirigent ning kunstiline juht on Vassili Petrenko. Kevad- ja suvesessioonid 2023 toimuvad orkestri residentsides Ferraras ja Grafeneggis, milllel järgneb kontserttuur.

Orkestri aupresidendiks on Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola, aupatroonide juhiks Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ning patroonideks liikmesriikide peaministrid. Orkestri patroonideks Eestis on president Alar Karis ja peaminister Kaja Kallas.

Lisainfo:
Kai Kiiv
välissuhete spetsialist
kai.kiiv@eamt.ee
Tel 6675 721