Meistrikursus kontrabassistidele: Donatas Bagurskas

26.11.2020 – 27.11.2020
kell 13:00
D-209

DONATAS BAGURSKAS (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia)

26.-27. novembril kell 13.00-17.00 D-209

Leedu noorema generatisooni üks tuntumaid kontrabassiste Donatas Bagurskas (1981) on õppinud Kaunase J. Naujalise nim. Gümnaasiumis ning Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Peale lõpetamist sai tuule tiibadesse tema orkestrandikarjäär, sest aastail 2000-2010 tegutses ta nii Vilniuse Püha Kristoferi kammerorkestri kontrabassirühma kontsertmeistri kui Kremerata Baltica kontrabassirühma külaliskontsertmeistrina olles käesoleval ajal Leedu kammerorkestri kontrabassirühma kontsertmeister.

Erakordselt särava, kõiki tavapäraseid stiile ja žanreid barokist kaasaegse muusikani välja võrdselt hästi valdava muusikuna on Bagurskas Leedus tuntud eelkõige kui suurpärane solist ja kammermuusik, kes pole samas peljanud katsetusi ka elektroakustika ja teatri vallas. Tema innukus uudsete väljendusvahendite avastamisel ning pilli kõla avardamisel on viinud loomuliku koostööni mitme kaasaegse helilooja, jazzmuusiku ja varajase muusika ansambliga. Nii on ta solisti ja kammermuusikuna esinenud koos terve plejaadi rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud muusikutega, kelle hulka kuuluvad Sergei Krõlov, David Geringas, Roman Mints, Mūza Rubackytė, Miloslav Jelínek, Hans Roelofsen, Julian Rachlin, Itamar Golan, Hyungki Joo, Aleksei Igudesman, Boris Andrianov ja Lawrence Power. Solisti, kammermuusiku- ja orkestrandikarjäärile lisaks on Bagurskas tegev ka Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia kontrabassiõppejõuna.

Donatas Bargauskase virtuaalne meistriklass toimub viitevaba heli ja video ülekandetehnoloogia LoLa (low latency) abil, mis pakub nii sujuvat ülekannet, et erinevates asukohtades paiknevad muusikud (kuni 4000km) saavad  koos reaalajas musitseerida. Süsteemi esmaesitlus toimus 5. oktoobril 2017 idapartnerluse digitaalmajanduse ministrite e-partnerluse konverentsi raames kontserdil “Music without Borders” ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on LoLa tehnoloogia kõige esimene kasutaja Eestis. LoLa riistvara on soetatud Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu poolt Euroopa Liidu projekti GÉANT-EaPConnect toetusel.