Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tallinna Muusika- ja Balletikool (MUBA) tähistavad täna, 15. novembril koolimuusika päevaga Heino Kaljuste sünniaastapäeva. Traditsiooniliselt antakse sel puhul välja Eesti Rahvuskultuuri Fondi Heino Kaljuste sihtfondi stipendium, mille tänavune stipendiaat on Keila Kooli muusikaõpetaja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lektor, Heino Kaljuste õpilane Kadi Härma.

Heino Kaljuste oli kindlasti Eesti kooli- ja koorimuusika suurkuju. Koolimuusikasse tõi ta koos Riho Pätsiga relatiivse noodilugemismeetodi, mis aitas kõigil lastel otse noodist laulda. Koorimuusika vallas pani ta 1951. aastal aluse praegusele tütarlastekoorile Ellerhein, kes kasutas just mainitud JO-LE-MI-meetodit ning lõi seda rakendades laineid ka väljaspool Eesti piire,“ sõnab Kadi Härma ja lisab: „Olen õnnelik ja tänulik, et laureaadiks osutusin just mina olen viimane Heino Kaljuste õpilane ning kasutan tema Eestisse toodud relatiivset meetodit oma igapäevatöös tänaseni. Ja rõõmuga!

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Heino Kaljuste sihtfond loodi 2000. aastal Heino Kaljuste perekonna, Eesti Muusikaõpetajate Liidu ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia poolt ning annab välja stipendiumi vaheldumisi muusikaõpetajale ja muusikapedagoogika üliõpilasele. Stipendium antakse traditsiooniliselt üle Heino Kaljuste sünniaastapäeval.

Heino Kaljuste pidas oluliseks noorte muusikaõpetajate põhjalikku ja süsteemset ettevalmistust ning sellele pühendununa töötas ta riiklikus konservatooriumis (1957–1986) ning pedagoogilises instituudis (1969–1971) koorijuhtimise ja metoodika õppejõu ning professorina.

Tänane muusikaõpetajakoolitus jätkab Heino Kaljuste loodud traditsioone, kaasajastades küll sisu ja vahendeid, kuid säilitades musitseerimise ja muusikalise kirjaoskuse edendamise põhimõtteid.

Meediakajastus:
Heino Kaljuste fondi stipendiaat on muusikaõpetaja Kadi Härma (ERR, 15.11.2022)