Ivari Ilja

Rektor, klaveri professor

D506

667 5701

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor on pianist, kammermuusik ja pedagoog prof Ivari Ilja.

Ivari Ilja lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1977. aastal Eve Paju ning Laine Metsa klaveriklassis. Ajavahemikus 1977–1981 õppis ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Laine Metsa juures. 1984. aastal lõpetas Moskva konservatooriumi Vera Gornostajeva ning 1986. aastal samas assistentuuri Sergei Dorenski klaveriklassis.

Ivari Ilja on osalenud mitmetel konkurssidel ning saavutanud auhinnalisi kohti: 1980. aastal võitis ta Eesti pianistide konkursil II preemia, samal aastal toimunud liiduvabariikide vahelisel pianistide konkursil Minskis III koha, 1985. aastal diplomi Varssavis toimunud Chopini nimeliselt võistluselt ning 1987. aastal Vianna da Motta nimelisel pianistide konkursil Lissabonis IV koha ja kohustusliku teose eripreemia.

Aastatel 1978–1981 töötas Ilja kontsertmeistrina RAT Estonias. Peale õpingute lõpetamist Moskvas 1986. aastal asus ta klaveripedagoogina tööle Tallinna Riiklikusse Konservatooriumisse (1994 dotsent, 1999 professor). 2000-2015  oli Ivari Ilja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriosakonna juhataja.

Ivari Ilja näol on tegemist kõrgelt hinnatud klaveripedagoogiga. Tema õpetus lähtub muusikalisest ideest, mille teenistuses on tehnilised oskused ja pianism. Tema õpilaste hulka kuuluvad Inga Arro, Mihhail Gerts, Sten Heinoja, Marja Jürisson, Sten Lassmann, Mihkel Mattisen, Mihkel Poll, Antti Siirala, Maksim Štšura jt. Ilja on juhatanud meistrikursuseid Eestis ja Soomes Sibeliuse Akadeemias ning Jyväskyläs Kesk-Soome Konservatooriumis.

Ivari Ilja debüteeris solistina 1979. aastal. Ta on andnud soolokontserte Eestis, Venemaal, Soomes, Rootsis ja mujal. Ta on esinenud solistina koos mitmete orkestritega, sealhulgas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Moskva Sümfooniaorkester, Leningradi Filharmoonia Akadeemiline Sümfooniaorkester ja Põhjamaade Sümfooniaorkester.

Eduka ja hinnatud ansamblistina on Ivari Ilja olnud lavapartner paljudele rahvusvaheliselt tuntud lauljatele nagu Irina Arhipova (aastatel 1980–1994), aastast 1996 Maria Gulegina ja Elena Zaremba ning aastast 2003 Dmitri Hvorostovski. Lauljaid saates on Ivari Ilja esinenud paljudel mainekatel kontserdilavadel, sealhulgas Milano La Scalas, Londoni Wigmore Hallis ja Queen Elizabeth Hallis, Moskva Suures Teatris ja konservatooriumi Suures saalis, Peterburi Filharmoonia Suures saalis, Hamburgi Staatsoperis, Berliini Deutsche Operis, Tokyo Suntory Hallis, New Yorgi Carnegie Hallis ja Lincoln Center’is, Washingtoni Kennedy Center’is, Viini Musikvereinis ja Salzburgi Mozarteumis. Eesti lauljatest on Ilja kõige enam koostööd teinud sopranite Margarita Voitese ja Pille Lille, tenor Juhan Tralla ja bariton Taimo Toomastiga. Ta on olnud tegev ka pianist-kontsertmeistrina Barcelonas Viñase konkursil, Washingtonis Rosa Ponselle’i konkursil ja mitmetel teistel rahvusvahelistel lauljate võistlustel.

Ilja on teinud salvestusi Eesti Raadiole ning salvestanud Chopini muusikat Poola Raadiole, aastal 2012 ilmus koos bariton Dmitri Hvorostovskiga CD, kus kõlavad Sergei Rahmaninovi romansid (Ondine). Lisaks plaadistamistele on Ilja osalenud kontsertmeistrina mitmes muusikafilmis.

Ivari Ilja repertuaari kuulub peamiselt romantilise ajastu muusika, eelkõige Frédéric Chopini, Johannes Brahmsi ja Robert Schumanni, aga ka Wolfgang Amadeus Mozarti, Sergei Prokofjevi ja Benjamin Britteni teosed.

2001. aastal tunnustati Ivari Iljat Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga ning 2006. aastal Eesti Muusikanõukogu aastapreemiaga. 2013. aastast on Ivari Ilja Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning alates 2017. aastast Eesti Muusikanõukogu president.