Pühapäeval, 20. veebruaril kell 17.00 astuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning SA Eesti Interpreetide Kontserdid kontserdisarja „i nagu interpreet“ raames EMTA suure saali lavale duo Michael Foyle (viiul, Inglismaa) ja Maksim Štšura (klaver, Eesti).

„Tallinna kontserdil kõlavad teosed on kahtlemata viiuli ja klaveri duo kuldrepertuaarist, aga kavas on ka kaasaegne muusika, mis on meie kavades olulisel kohal. 2021. aastal kirjutas Briti helilooja ja Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia heliloomingu osakonna juhataja Philip Cashian meile teose pealkirjaga „Saltimbanques“ (viis akrobaatilist kuva viiulile ja klaverile Marc Chagalli järgi) ja see kõlab kontserdil maailma esiettekandena,” sõnab pianist Maksim Štšura.

Kontserdil on lisaks Philip Cashiani teosele kavas Francis Poulenci sonaat viiulile ja klaverile FP119, Ludwig van Beethoveni sonaat c-moll klaverile ja viiulile op. 30 nr 2 ning Richard Straussi sonaat viiulile ja klaverile Es-duur op. 18.

„Seoseid erinevate kunstiliikide vahel leiab ka prantsuse helilooja Francis Poulenci viiulisonaadist, mis on kirjutatud Hispaania kodusõjas hukkunud poeedi Federico Garcia Lorca mälestuseks. Beethoveni seitsmes sonaat on sümfoonilise mastaabiga teos saatuslikus c-moll helistikus. Sellele loob kontrasti Richard Straussi ooperlik Es-duur sonaat, täis nooruslikku energiat ning inspiratsiooni helilooja tulevase naise sopran Pauline de Ahnaga kohtumisest,” lisab Štšura kontserdi kava tutvustades.

Eesti pianisti, EMTA klaveri ja instrumentaalkammermuusika lektor Maksim Štšura ja Šotimaa päritolu viiuldaja Michale Foyle’i koostöö sai alguse 2012. aastal õpingute ajal Londonis. Kümne tegutsemisaasta jooksul on duo pälvinud mitmeid preemiaid rahvusvahelistel konkurssidel, andnud kontserte prestiižsetes kontserdisaalides Euroopas, Peterburis, New Yorgis ja Mehhikos. Hooajal 2020/21 pühendus duo Foyle–Štšura helilooja Ludwig van Beethoveni loomingule, salvestades kõik tema sonaadid viiulile ja klaverile. Beethoveni loominguga välja antud CD-plaadid on pälvinud kiitvaid arvustusi väljaannetes BBC Music Magazine, Gramophone ja Muusika.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning SA Eesti Interpreetide Kontserdid koostöös toimuv sari ootab alates 2022. aasta jaanuarist kuulajaid EMTA kontserdi- ja teatrimaja suurde saali (Tatari 13), et pakkuda parimas võimalikus keskkonnas suurepärast muusikat tipptasemel interpreetide esituses.

Piletid on saadaval Fientas: https://bit.ly/3LCvyrX

Meediakajastus:
„i nagu interpreet“: Michael Foyle – Maksim Štšura (ajakiri „Muusika”)
Maksim Štšura intervjuu ERRi kanalile Raadio4
Kontserdisari „i nagu interpreet“ toob lavale rahvusvahelise duo Michael Foyle ja Maksim Štšura (Pealinn)