Foto autor: Ilja Goor

Sel sügisel hakkavad EMTA saalide töötajad kandma uut – kõige kaasaegsemas mõttes jätkusuutlikku ja keskkonnasäästlikku – vormirõivast, mis on loodud koostöös Reet Ausiga. Projekti muusika- ja teatriakadeemia poolne eestvedaja on saalide haldusjuht Ilja Goor.

„Vorm pole sisu. Vorm on sisu võimendaja. See võib võimendada nii positiivsust kui ka negatiivsust. Ta võib sisu varjutada, aga ta võib rõhutada ka täpselt seda, mida vaja. Kui ta võimendab positiivsust ja osi, mida vaja – siis on tegu ideaalse rõivaga. Väga loodan, et koostöös muusika- ja teatriakadeemiaga lõime just sellised vormirõivad, mida kantakse uhkustundega ja milles inimesed tunnevad end lahedalt. Loodetavasti inspireerib EMTA ka teisi.

Lihtsuses peitub võlu ja EMTA mõistis seda. Tellijal polnud vahendeid rätseptööna valmiva rõivastuse jaoks. Aga tellijal oli nutti leida meie tootevalikust kleidid ja pusad, mille täiendamine valgest tikandist EMTA sümboolikaga lõi justkui uued rõivaesemed – minimalistliku EMTA vormi, mis on oma ja keskkonnasäästlik. Need kleidid ja pusad on valminud rõivatööstuse jääkidest, need on toodetud Euroopa Liidus ning nende transportimiseks pole kasutatud lennutransporti. Minu andmeil on need maailma kõige keskkonnasäästlikumad vormirõivad, isegi keskkonnasäästlikumad kui aadamaülikond, sest juhul kui meie rõivaid poleks toodetud, oleks need musta värvi rõivatükid kuskil Gdanski lähistel prügimäel eritamas süsinikku. Aga meie tooted seovad süsinikku, nagu kvaliteetsed mööbliesemed või palkmajad.

Nii et kui mõni kaasaegse kunsti performance-artist peaks tahtma keset EMTA-s toimuvat esinemist joosta alasti lavale ja skandeerida, et tema „ülikond“ on keskkonnasäästlik ja kõigi teiste saalisviibijate rõivastus planeedivaenulik – siis noh –, tegelikult peaks see striiker oma performance`i mõnele teisele lavale kolima, sest EMTA-s see sõnum kõigi suhtes enam ei pädeks,“ kommenteerib Reet Aus EMTA uute vormirõivaste loomise projekti.

Ilja Goor märgib omalt poolt algatuse kohta: „Mind kõnetavad selles tulevikku suunatud, innovaatilised ja keskkonnasõbralikud lahendused. Võimalus pöörduda Reet Ausi poole uue vormiriietuse loomiseks tundus selles kontekstis väga loogiline.“