Täna leiab Suure-Jaani muusikafestivalil aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia päev, mis kõrgkooli juubeliaasta tähistamiseks kannab nime “Muusikakõrgkool 100”. Lisaks kontsertidele ja vestlusringidele istutati Lahmuse kooli parki sümboolne EMTA puu.

Pidulikul sündmusel pani suurelehise pärna mulda Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor professor Ivari Ilja. Puu istutamisega märgitakse EMTA ajalugu Lahmusel. 1944. aastal pärast märtsipommitamist Tallinnas kolis toonase nimega Tallinna Konservatoorium Lahmuse mõisa, kus tegutseti sama aasta septembrini. Lahmusel said diplomid nt laulja Tiit Kuusik, organist ja helilooja Villem Kapp ning tšellist Laine Leichter.

“Lahmuse on ainus paik, kus akadeemia on asunud väljaspool Tallinna, mistõttu ei saa selle olulisust akadeemia sajandile tagasi vaadates kuidagi alahinnata,” märgib rektor Ivari Ilja. Ka akadeemia 90. juubeliaastal oli paik EMTA jaoks olulises rollis, kui 2009. aasta lõpetajate kontsert ja aktus peeti just Lahmuse mõisas.

EMTA päev Suure-Jaanis algas vestlusega akadeemia ajaloost koos pianist Matti Reimanniga. Arutelu modereeris pianist Johan Randvere. Ettekande EMTA ajast Lahmusel tegi muusikateadlane Äli-Ann Klooren. Päeva võtavad aga kokku 2019. aasta lõpetajate galakontsert EMTA sümfooniaorkestri ja dirigent Andres Kaljustega ning EMTA ooperstuudio etendus, Georg Friedrich Händeli “Orlando”. Lavastaja Stephan Jöris, dirigent Endrik Üksvärav, esinevad EMTA barokkorkester ja solistid.

Suure-Jaani muusikafestivali peetakse alates 1998. aastast. Festival on pühendatud heliloojate Kappide mälestusele, olulisel kohal on ka helilooja Mart Saare looming. Sündmust korraldab Põhja-Sakala vald, tehes koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Artur Kapp’i Ühinguga.