13.–17. maini toimus Vilniuses 70. rahvusvaheline heliloojate rostrum. Sellel aastal Eestit esindanud EMTA külalisõppejõu Liisa Hirschi “Maa sooned” kuuele torupillile saavutas põhikategoorias üldarvestuses 3. koha, EMTA üliõpilase Liisa Hõbepappeli ansambliteos “Rosa majalis” pälvis noortekategoorias 2. koha. Mõlemad teosed valiti omas kategoorias soovitatud teoste nimekirja.

Hirschi teost “Maa sooned” sai kuulda torupillide ansambel TUUL salvestuses ning see on loodud 2023. aasta Eesti Muusika Päevade tellimusena. Liisa Hõbepappeli “Rosa majalise” esitajaks on Ansambel U: ning see on loodud 2023. aasta konkursi Discovering New Composers of Europe (DYCE) raames.

Klassikaraadio toimetaja Johanna Mängeli sõnul tõid kohapeal olnud delegaadid välja Liisa Hirschi teose puhul erilist teose ülesehitust ning ka torupillide meeldejäävat unikaalset kõla. Liisa Hõbepappeli “Rosa majalise” puhul tõsteti esile kõlatundlikku maailma ja poeesia kohalolu muusikas.

Põhikategooria võitis poola helilooja Rafał Ryterski kontratenorile, orkestrile ja elektroonikale loodud teos “Totentanz” (2022). Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategooria laureaat on hollandi helilooja Thomas van Duni “Rocailles de l’après-vie…” (2023) suurele ansamblile.

Seekordne rostrum toimus esmakordselt Leedus. Selle peakorraldaja oli rahvusvaheline muusikanõukogu, Leedu raadio LRT Klasika ja Leedu Heliloojate Liit. Rostrumil osales kokku 21 riiki ning kokku esitati konkursile 39 teost, millest enamik osalesid põhikategoorias. Teoseid hindasid erinevate riikide delegaadid, kelle hulgas oli raadiote ja ringhäälingute toimetajad ja produtsendid. Rahvusvaheline heliloojate rostrum on jätkuvalt kõige olulisem platvorm kaasaegse muusika propageerimiseks raadioeetri vahendusel.

Põhikategooria soovitatud teoste nimekiri:

Cecilia Damström (Soome) – Permafrost, Op. 87
Liisa Hirsch (Eesti) – Earth Veins
Otto Wanke (Austria) – Micrographies
Théo Mérigeau (Prantsusmaa) – XAMP Concerto
Tyler Futrell (Norra) – Schism )) Pier
František Chaloupka (Tšehhi) – Allegory of the Cave II
Branka Popović (Serbia) – Concert for accordion and orchestra “Potresi”
Kevin Juillerat (Šveitš) – Streams
Cécile Marti (Šveitš) – Spectra

Noortekategooria soovitatud teoste nimekiri:

Liisa Hõbepappel (Eesti) – Rosa majalis
Hong-yu Leung (Hong Kong) – Excursion II
Pedro Lima (Portugal) – Como Se Fosse Um Filho (As if He Were a Son)
Annija Anna Zariņa (Läti) – Say Only a Word
Amarante Nat (Holland) – I listen to the ocean and all I hear is you