Fotol: Donatas Bagurskase meistrikursus (foto autor: Regina Udod)

Kuna reisimine on koroonaepideemia ajal keeruline ja ebaturvaline ning õppetöö loomulikuks osaks kujunenud välisõppejõudude meistrikursuste läbiviimine pea võimatu, on siin päästerõngaks virtuaalmaailm ja viitevaba heli ning video ülekandetehnoloogia LoLa (low latency), mis pakub nii sujuvat ülekannet, et ka üksteisest kuni 4000 km eemal olles saab reaalajas koos musitseerida. Ainukeseks piiranguks virtuaalsete meistriklasside läbiviimisel on see, et LoLa või sarnase võimekusega tehnoloogia ei ole kasutusel veel kõigis meie partnerkõrgkoolides.

Meie esimeseks nn LoLa-koostööpartneriks on Leedu muusika- ja teatriakadeemia (LMTA), kus toimus kontrabassikursus, mille andis Leedu noorema generatsiooni üks tuntumaid kontrabassiste Donatas Bagurskas. Märtsi alguses toimub tunnustatud viiuldaja ja pedagoogi Rūta Lipinaitytė kursus. LMTA tudengeid õpetasid meie akadeemia poolt prof Henry-David Varema ja prof Arvo Leibur.

Leedule lisaks toimus LoLa abil ka Šoti kuningliku konservatooriumi õppejõu prof Alistair MacDonaldi improvisatsioonikursus ning jaanuari lõpus õpetasid meie pianiste Helsingi kunstiülikooli Sibeliuse akadeemia õppejõud Niklas Pokki ja Hui-Ying Liu-Tawastsjerna.

Vastastikuste virtuaalsete meistrikursuste pakkumisi oleme saanud mitmetelt teisteltki kõrgkoolidelt (Taani kuninglikult muusikakadeemialt, Läti muusikaakadeemialt, Hamburgi muusika- ja teatrikõrgkoolilt, Wroclawi muusikaakadeemialt), nii et kevadsemestri jooksul leiab kindlasti aset veel teisigi LoLa meistrikursusi. Virtuaalsete meistrikursuste läbiviimist on võimalik toetada Erasmuse, EMTASTRA ja Nordplusi programmide vahenditest.

Süsteemi esmaesitlus toimus 5. oktoobril 2017 idapartnerluse digitaalmajanduse ministrite e-partnerluse konverentsi raames kontserdil “Music without Borders” ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia on LoLa tehnoloogia kõige esimene kasutaja Eestis.