SA Eesti Pillifond kuulutas välja konkursi muusikutele ajalooliste ja hinnaliste meistripillide kasutamiseks. Tähtajaliseks kasutamiseks antakse välja neli viiulit, altviiul ja kaks tšellot.   

„Meistripillil on sõltuvalt pilli meistrist ja valmimisajast ligikaudu sada korda kõrgem hind kui tavalisel keelpillil. Muusikud neid pille ise soetada ei jõua ning seega on ettevõtjate ja investorite toetus hindamatu väärtusega. Ajaloolisi keelpille on maailmas hinnanguliselt säilinud vaid 7000 ringis ning kümme neist kuuluvad tänu erainvestoritele ja Kultuurkapitalile Pillifondi kogusse“ rääkis SA Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru.

Pilli taotlemiseks tuleb Pillifondile esitada hiljemalt 11. veebruariks viimase kahe aasta loominguliste saavutuste kirjeldus ja järgneva kahe aasta plaan, erialane CV ja kahe rahvusvaheliselt tunnustatud sama eriala spetsialisti soovitus. Täpsem info SIIN.

Vanima rendile antava pilli on valmistanud Itaalia pillimeister Giovanni Paolo Maggini umbes 1610. aasta paiku ning see on kuulunud Eesti legendaarsele artistile Vladimir „Boba“  Sapožninile. Lisaks Maggini viiulile annab Pillifond rendile kaks Napoli Gaglianode dünastia pillimeistrite valmistatud viiulit, Prantsusmaal 1802. aastal valmistatud viiuli ning Inglise pillimeistri Thomas Urquhart valmistatud altviiuli, mille vanuseks hinnatakse 320–370 aastat.

Lisaks antakse Pillifondi ekspertkogu otsusega rendile kaks tšellot, millest vanima on valmistanud 1798. aastal prantsuse meister François Fourrier Nicolas, kes valmistas ka kõik Napoleoni õukonnaorkestri keelpillid. 1904. aastal valminud tšello autoriks on Milano pillimeister Celeste Farotti.

Pillifondi instrumentidel mängivad teiste seas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased Katariina Maria Kits (viiul), Valle-Rasmus Roots (tšello) ja Gloria Ilves (viiul), samuti õppejõud Mari Poll-Novakovic (viiul) ja Johanna Vahermägi (altviiul).

Sihtasutus Eesti Pillifond asutati aastal 2015. Fondi eesmärk on Eesti keelpillimängukultuuri rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmine ja muusikute karjääri toetamine.