4. veebruaril 2021 kuulutati välja kultuurkapitali elutööpreemiate ja valdkondade peapreemiate laureaadid.

Helikunsti sihtkapitali elutööpreemia pälvis koorijuht ja pedagoog, muusika- ja teatriakadeemia professor Ants Soots pikaajalise, järjekindla ja jääva panuse eest Eesti koorimuusika arengusse, laulupidude mõtestamisse ning noorte koorijuhtide kasvatamisse.

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali esimees prof Marje Lohuaru ütleb: „Ants Soots on kogu oma elu pühendanud Eesti koorimuusikale nii dirigendi kui ka õppejõuna. Tema üliõpilaste ja õpilaste nimekiri on samuti muljetavaldav – nende hulgas on säravaid tippe, aga ka rohujuuretasandil töötavaid õpetajaid. Ants Soots on osanud anda tuult tiibadesse. Ta on ka üks muusikutest, kes tõi Eestile Grammy tunnustuse 2004. aastal. Tema kroonijuveeliks on aga RAM. Samuti on ta väga pühendunud laulupidude liikumisse. Ja kõik see on toimunud Ants Sootsi erakordse tagasihoidlikkuse võtmes.”

Foto: Ebe Pilt

Vahendas ERR-i kultuuriportaal: https://kultuur.err.ee/1608096364/ants-soots-inimene-peab-midagi-labi-elama-et-ta-saaks-end-valja-elada

Näitekunsti sihtkapitali elutööpreemia pälvis muusika- ja teatriakadeemia emeriitprofessor Ingo Normet suure panuse eest teatrikunsti ning poole sajandi pikkuse lavastajaloomingu eest paljudes Eesti kutselistes teatrites ja Teleteatris, samuti pedagoogilise töö eest lavakunsti õppejõuna ja osakonna juhatajana.

Ingo Normeti panus muusika- ja teatriakadeemia lavakunsti osakonda – lavakunstikooli – ja Eesti teatrisse on kaalukas: sinna kuulub lavakunstikooli juhtimine aastatel 1995–2011, pühendunud pedagoogitöö mitmekümne aasta vältel ja nelja lennu: XVI, XIX, XXI ja XXIII juhendamine, ametliku lavastajaõppe käivitamine, ka teatrialase raamatukogu loomine EMTA raamatukogu filiaalina ning kirjastustegevuse eestvedamine, samuti arvukad lavastused paljudes Eesti teatrites.

ERR-i kultuuriportaalis näeb Ingo Normeti portreevideot, kus kõnelevad muusika- ja teatriakadeemia lavakunsti osakonna peakoordinaator Jaak Prints, õppejõud ja teatriuurija Liina Jääts, Ingo Normeti õpilane, näitleja ja lavastaja Kersti Heinloo ning teatrivaatleja Pille-Riin Purje.

Vt portreevideod: https://kultuur.err.ee/1608096484/jaak-prints-ingo-normet-innustas-opilasi-alati-laiemalt-motlema

Foto: lavakunsti osakond

Kultuurkapitali peapreemiad 2020 said avalikuks 4. veebruaril „OP”-i pidulikus erisaates. Näitekunsti valdkonna peapreemia pälvis muusika- ja teatriakadeemia professor Jüri Nael – võimatu võimalikuks tegemise eest muusika- ja teatriakadeemia rahvusvahelise kaasaegsete etenduskunstide õppekava (Contemporary Physical Performance Making – CPPM) algataja ja väsimatu eestvedajana.

Intervjuus „OP”-ile ütleb Jüri Nael, et magistriõppe formaate on maailmas palju ja erinevaid. Mõnes mõttes oli see unistuste projekt, et teha magistriõpe, mis vaataks otseselt, mida tegelikult võiks ühele noorele arenevale kunstnikule anda. Ülesanne oli see, et õppetööd ei vii läbi mitte õppejõud, vaid tegevkunstnikud. Väljakutse oli aga see, et sellised inimesed üle terve maailma kokku noppida ja meelitada nad akadeemiasse. Eestisse on suudetud tuua maailma tipptegijaid. Oluline on, et nad ei tule lihtsalt tudengeid õpetama; tegevkunstnikud tulevad siia kaheks-kolmeks nädalaks (mõnikord ka pikemaks ajaks) ja võtavad CPPM-i tudengite pundi selleks ajaks oma trupiks ning teevad nendega tööd. Kaasaegsete etenduskunstide magistriõppe sisu võtab professor Nael intervjuu lõpus kokku sõnadega: „Kui ma ise oleksin tudeng ja tahaksin kooli minna, siis sellises magistriõppes ma tahaksin õppida.”

Intervjuu on järelvaadatav: https://kultuur.err.ee/1608097429/juri-nael-pea-koik-teatrikoolid-tegelevad-surnud-inimeste-parandiga

Foto: Kiur Kaasik