Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrandi Otto Iivari ambisooniline (ruumiline) teos „Thở“ tunnistati VI Euroopa üliõpilaste 3D audio konkursil oma kategoorias kuldmedali vääriliseks.

Konkursi finaal toimus 8. oktoobril Grazis, Austrias festivali „Musikprotokoll“ raames. Konkursi korraldajad on Grazi Kunstiülikooli Elektroonilise Muusika ja Akustika Instituut (IEM) ja Saksa Toonmeistrite Ühing (Verband Deutscher Tonmeister VDT) ja sel korral ka festival ORF musikprotokoll. Konkursi kategooriad olid ambisooniline (3D) helilooming, audiodraama, dokumentaal- ja välisalvestus ning stuudiotöö. Finalistide hulgas olid osalejad Saksamaalt, Austriast, Inglismaalt, Eestist ja Soomest.

Otto Iivari võidutöö pealkiri „Thở“ tähendab vietnami keeles väljahingamist ja teose algmaterjaliks on vietnami nao bat gongi helispekter. Teose helikeel ja muusikaliste kujundite ring on inspireeritud kontrollitud kaosest, mille tekitab impulsilaadsete helide kuhjumine. Helimaterjali loomisel näidatakse heli väikseimate orgaaniliste detailideni tohutus harmoonilises spektris ning omavahel kombineeruvad nii salvestatud kui ka sünteesitud helid.

Žürii tõstis oma sõnavõtus esile Iivari helitöö musikaalsust, kontrolli materjali üle, tämbri- ja detailitundlikkust. Eraldi toodi välja teose 3D ruumi orgaanilist käsitlust, kus spatsialisatsioon ei ole kui eraldiseisev osa kompositsioonist, vaid mõjub helide algupärase omadusena.

Teos „Thở“ pälvis tähelepanu juba septembrikuus Austrias St. Pöltenis toimunud „Audio mostly“ konverentsil, kus see saavutas publiku lemmiku tiitli.

Otto Iivari on EMTA elektroakustilise loomingu eriala magistrant (juhendaja Malle Maltis) ning täiendab end sügissemestril Erasmus-programmi raames Grazis, Austrias (University of Music and Performing Art Graz – Institute of Electronic Music and Acoustics).

Lisainfo konkursi kodulehelt siit.