Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrandi Otto Iivari ambisooniline teos „Weightless“ tuli Itaalias Pesaros toimunud rahvusvahelisel Sonosfera ambisoonika konkursil 2. kohale. Konkursi lõppkontsert ja auhinnatseremoonia toimuvad 9. juunil Pesaros, Sonosfera spetsiaalses, kerakujuliselt paigutatud kõlarisüsteemiga kontserdisaalis.

ISAC-i (International Sonosfera Ambisonic Competition 2023) konkursist võttis osa heliloojaid 26 riigist. Žürii tõi esile tööde silmapaistvat kunstilist ja tehnilist kvaliteeti ning võidutööde valik oli äärmiselt raske ja konkurentsitihe. Tulemused jagunesid järgmiselt:

I koht – Nikos Stravropoulos „Khemenu“
II koht – Otto Iivari „Weightless“
III koht – Wey Yang „ní nán“
Lisaks leidsid äramärkimist kaks teost – Jean Marc Duchenne’i „Scène aux champs“ ja Jakob Gille’i „La porta nel dado“

ISAC-i konkursi algataja on Pesaro G. Rossini konservatooriumi elektroakustilise kompositsiooni emeriitprofessor Eugenio Giordani, kes kavandas konkursi Sonosfera jaoks 2020. aasta alguses, vahetult enne pandeemia esimest lainet. Eugenio Giordani suri Covid-19 tõttu 4. aprillil 2020, olles üle 40 aasta tegutsenud Eksperimentaalse Muusika Elektroakustilise Labori (LEMS) direktorina ning olles eeskuju ja inspireerija mitmele põlvkonnale elektroakustilistele heliloojatele. Koos David Monacchiga oli ta ka SPACE’i (Soundscape Projection Ambisonic Control Engine) asutaja. Tegemist on esimese 21.1 täisperifoonilise stuudio ja kuulamissaaliga Itaalias, mis on ehitatud spetsiaalselt 3D-heliga töötamiseks ja muusika loomiseks ning see avati laiemale üldsusele 2013. aastal. Rohkem infot: https://isac-pesaro.github.io/

Otto Iivari töid on rahvusvaheliselt tunnustustatud mitmel korral: 2022. aasta sügisel tunnistati „Thở“ VI Euroopa üliõpilaste 3D audio konkursil kuldmedali vääriliseks, konverentsil „Audio mostly“ saavutas sama teos publiku lemmiku tiitli. Sama aasta kevadel märgiti teos „Dunes“ ära 15. rahvusvahelisel Destellose elektroakustilise heliloomingu konkursil Argentiinas.

Otto Iivari helitöid „Thở“ ja „Weightless“ saab ambisoonilises helikeskkonnas kuulata elektroakustilise loomingu lõpetajate kontserteksamil 2. juunil kell 19.00 EMTA black box’is.