Eile, 17. novembril tähistati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koolimuusika päevaga Heino Kaljuste (18.11.1925–28.07.1989) sünniaastapäeva. Traditsiooniliselt anti sel puhul välja Eesti Rahvuskultuuri Fondi Heino Kaljuste sihtfondi stipendium, mis läks sel aastal muusikapedagoogika eriala üliõpilasele. Stipendiaat on Tallinna Ülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikaõpetaja ühisõppekava üliõpilane Liisi Einula.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Heino Kaljuste sihtfond loodi 2000. aastal Heino Kaljuste perekonna, Eesti Muusikaõpetajate Liidu ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia poolt ning annab välja stipendiumi muusikaõpetajale ja muusikapedagoogika üliõpilasele (üle aasta). Stipendium antakse traditsiooniliselt üle Heino Kaljuste sünniaastapäeval.

Heino Kaljuste pidas oluliseks noorte muusikaõpetajate põhjalikku ja süsteemset ettevalmistust ning sellele pühendununa töötas ta riiklikus konservatooriumis (1957–1986) ning pedagoogilises instituudis (1969–1971) koorijuhtimise ja metoodika õppejõu ning professorina. Muusika- ja teatriakadeemia täienduskoolituskeskuse juhataja, koorijuht ja muusikapedagoog Ene Kangron on teda iseloomustanud: “Õppejõuna seadis Heino Kaljuste eesmärgiks valmistada ette koolitööle orienteeritud ja professionaalse ettevalmistusega muusikaõpetajaid. Ta suhtus erakordse põhjalikkusega nii loengutesse kui ka üliõpilaste praktikasse koolis, pidas loomulikuks, et üliõpilased saaksid hea erialase ettevalmistuse – pillimängu- ja dirigeerimisoskuse, teadmised muusikaloost ja -teooriast ning muusikaõpetuses tõhusalt toimiva metoodika.”

Tänane muusikaõpetajakoolitus jätkab Heino Kaljuste loodud traditsioone, kaasajastades küll sisu ja vahendeid, kuid säilitades musitseerimise ja muusikalise kirjaoskuse edendamise põhimõtteid.

Meediakajastus:
ERRi kultuuriportaalis siin
Postimehe haridusportaalis siin

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikapedagoogika õppejuht Kristi Kiilu, Tõnu Kaljuste, Liisi Einula. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikapedagoogika õppejuht Kristi Kiilu, Tõnu Kaljuste, Liisi Einula. Foto autor: Rene Jakobson