Eile, 29. mai õhtul toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) suures saalis helilooja Rudolf Tobiase 151. sünniaastapäevale pühendatud galakontsert, kus selgusid heliloomingu konkursi „Eks teie tea“ võitjad. Konkursile laekus kokku 15 tööd, võidutööd kandis ette EMTA doktorant, pianist Ilana Makarina.

Esimese preemia pälvis helilooja Riho Esko Maimets, teise preemia helilooja Ryan Dean Adams. Riho Esko Maimets on EMTA lektor ja doktorant, kelle doktoriprojekti loomingulised juhendajad on professor Toivo Tulev ja professor Tõnu Kõrvits. Ryan Dean Adams lõpetab sel kevadel EMTA heliloomingu eriala magistriõppe professor Toivo Tulevi juhendamisel.

„Kindlasti leiab oma kindla koha meie pianistide repertuaaris päris mitu parafraasi ka võidutöödele lisaks. Žürii liikmena oli väga põnev jälgida autorite mõttekäiku ja seda, kuidas Tobiase kuulus teos neid oli inspireerinud. Konkurss täitis oma eesmärgi, meil on hulk uusi klaveriteoseid mis on omamoodi kummarduseks Rudolf Tobiasele,“ sõnab žürii esimees, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor professor Ivari Ilja.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös Hiiumaa Kultuuri Seltsiga kuulutas 2023. aasta novembris välja Rudolf Tobiasele pühendatud heliloomingu konkursi, et rõhutada helilooja erakordset tähendust Eesti muusikaloos. Konkursile oodati 6–8 minuti kestusega Rudolf Tobiase tuntud teose „Eks teie tea“ parafraase sooloklaverile. Esimese preemiaga kaasneb 5000 euro, teise preemiaga 2500 euro suurune stipendium. Stipendiume rahastasid ettevõtja Enn Kunila ja Hiiumaa Kultuuri Selts. Konkursi žürii esimees oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor professor Ivari Ilja, žürii liikmed Liisa Hirsch ja Tõnis Kaumann.

Hiiumaal Käina kiriku köstri klaverihäälestaja ja orelimeistri Johannes Tobiase perre sündinud Rudolf Tobias (1873–1918) oli eesti helilooja, organist ja koorijuht. Ta lõpetas Peterburi Konservatooriumi, kus õppis orelit Louis Homiliuse ja kompositsiooni professor Nikolai Rimski-Korsakovi juures, olles seega esimene eesti rahvusest akadeemilise kompositsiooniharidusega helilooja. Tobias pani aluse eesti muusikateadusliku mõtte arengule ja temalt pärinevad paljude žanride esikteosed eesti muusikas, teiste hulgas esimene sümfooniline teos, esimene kantaat („Johannes Damaskusest“), esimene pateetiline avamäng („Julius Caesar“), esimene oratoorium („Joonase lähetamine“), esimene klaverikontsert ja esimene klaverisonaat. Tänaseni on tuntud Tobiase mitmed koorilaulud, sealhulgas piiblitekstile kirjutatud „Eks teie tea“, mis on kõlanud viiel korral laulupeol.

Klassikaraadio otseülekande salvestust saab kuulata siit.

Meediakajastusi:
Rudolf Tobiase heliloomingu konkursi võitsid Riho Esko Maimets ja Ryan Dean Adams (ERR, 30.05.2024)