19. veebruaril toimus Eesti Teaduste Akadeemia saalis Toompeal juba kümnendat korda doktorantide lühiloengute galaõhtu “Teadus 3 minutiga”, eesmärgiga populariseerida teadust.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat esindasid edukalt doktorandid-nooremteadurid Veeda Kala ja Valle-Rasmus Roots. Lisaks loengute ettevalmistamisele tuli kirjutada populaarteaduslik artikkel, mis avaldati ERR-i portaalis Novaator. Valle-Rasmus Rootsi artikkel valiti kolme parema hulka. Väärib märkimist, et esimesel galaõhtul 2015. aastal osales konkursil Veeda Kala juhendaja teadur Marju Raju, kes oli siis veel ise doktorant.

Konkursi laureaadid on:

Eesti Teaduste Akadeemia president Mart Saarma rõhutas teaduse populariseerimise ja selges eesti keeles seletamise tähtsust. „Üheks teadlaste väga tähtsaks ülesandeks on teenida riiki ja isamaad. Mis tähendab seda, et me peame suutma oma tööd ja tegemised lahti seletada ka tavalistele inimestele.“ Ta tõi esile, et teadusliku tõe selgitamine teadlaste poolt on oluline ka seetõttu, et üha enam ja enam levivad pseudoteaduslikud sõnumid. Žürii otsust välja kuulutades ütles Mart Saarma, et ettekannete tase oli suurepärane ja konkurents finalistide vahel oli väga tihe.

Viis laureaati saavad võimaluse osaleda 27.–29. mail 2025 ülemaailmsel teaduskommunikatsiooni konverentsil PCST (Public Communication of Science and Technology) Aberdeenis Šotimaal.

Samuti valisid teadusportaali Novaator toimetajad oma lemmikud teadusartikli kirjutajate seast. Kolme esile tõstetu hulka said Aljona Gineiko (Eesti Kunstiakadeemia, „3D-printimine annab ajaloolistele materjalidele uue elu“), Valle-Rasmus Roots (Eesti muusika- ja teatriakadeemia, „Kuidas otsustab dirigent, mida oma kätega teha?“) ja Jaan Vihalemm (Tartu Ülikool, „Bakterid saadavad e-romus leiduvad metallid uuele ringile“).

Konkursi finaali jõudis 16 doktoranti ja noorteadlast, kes esindasid kuut ülikooli või teadusasutust. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul.

Žüriisse kuulusid Mart Saarma, teleajakirjanik Heleri All, Inclusive Financial Technology Foundationi juhatuse liige Kristjan Järve, haridus- ja teadusministeeriumi teadus- ja arendustegevuse poliitika osakonna juhataja Katrin Kiisler, Tallink Grupi juht Paavo Nõgene, strateegia- ja juhtimisnõustaja ning innovatsiooniekspert Indrek Tammeaid ja Eesti noorte teaduste akadeemia president Toomas Vaimann.

Konkursi finaali jõudis 16 doktoranti ja noorteadlast, kes esindasid kuut ülikooli või teadusasutust. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul.

Reedesele finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid, koolitused esinemisoskuse treenimiseks ja praeguseks juba Novaatoris avaldatud populaarteaduslike artiklite kirjutamine.

Kõigi finalistidega saab tutvuda siin.
Galaõhtu otseülekanne on järelvaadatav akadeemia Youtube’i kanalis.
Finaalürituse fotod (pildistas Reti Kokk) leiab siit.

Konkursi korraldas Eesti teaduste akadeemia ja seda toetas mittetulundusühing Inclusive Financial Technology Foundation (InFTF). Kolme minuti loengute koostööpartner on Eesti rahvusringhääling.

Õnnitleme!

Allikas: Eesti Teaduste Akadeemia