Pärnu suvekool „Meretäis muusikat“
Õpitoad ja loovtegevused õpetajalt õpetajale IV
Kursus koolieelse lasteasutuse muusikaõpetajatele
Lektorid Katri Kaasik, Kersti Kuusk, Triin Pall, Janne Ristimets, Silver Sepp, Sirje Toompere, Sandra Vill
Aeg 11.–14. august 2025
Koht Pärnu Kunstide Maja, Pühavaimu 8
Maht 22 tundi
Kursuse maksumus 165 eurot
Kohtade arv 75
Registreerimine kuni 10. maini 2025 või kuni kohtade arvu täitumiseni. Kursusele vastuvõtt toimub registreerumise järjekorra alusel.
Majutuseks on reserveeritud Koidulapark Hotell, Kuninga tn 38, Pärnu. Hotellis on 2-kohalised toad, maksumusega 34 eurot inimese kohta ühe öö eest (kahekohalise toa hind on 68 eurot). Hinna sisse kuulub hommikusöök.
Palume kohe pärast kursusele registreerimist ise broneerida oma majutus siin
Kursuse eesmärgid:
- täiendada koolieelse lasteasutuse muusikaõpetaja erialast kompetentsi didaktiliselt mõtestatud muusikategevuste läbiviimiseks;
- täiendada muusikategevuste didaktilisi võtteid lapse eneseväljenduse, sh laulmise, liikumise, pillimängu toetamiseks;
- jõustada lasteaia muusikaõpetajaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste võtetega erivajadustega laste edukaks kaasamiseks muusikategevustesse;
- arendada muusikaõpetajate oskusi loovate muusikategevuste inspireerivaks läbiviimiseks;
Õppetöö vormid: õpitoad, loengud, arutelud
Õpiväljundid
Kursuse läbinud õpetaja:
- oskab didaktiliselt mõtestada koolieelse lasteasutuse muusikategevusi;
- tunneb ja oskab kasutada erinevaid didaktilisi võtteid laste loova eneseväljenduse, sh laulmise, liikumise ja pillimängu arendamiseks;
- on laiendanud teoreetilisi teadmisi, tunneb ja oskab kasutada praktilisi võtteid erivajadustega laste edukaks kaasamiseks muusikategevustesse;
- on täiendanud erialast kompetentsi, oskab ennast analüüsida ja leida toetavaid tegevusi muusikategevuste mitmekesistamiseks.
Kursuse lõpetamise tingimused
- osalemine loengutes, töötubades ja aruteludel;
- sooritatud praktilised tegevused.
EMTA täienduskoolituskeskus väljastab kursuse lõpetanutele tunnistused.
Loengud ja töötoad
Mängulust ukulelest – Katri Kaasik (4 tundi)
Eesmärk on pakkuda muusikatundide ilmestamiseks erinevaid mänge ja mängulisi tegevusi, sidudes neid ukulelel musitseerimisega, samuti täiustada ukulele mänguoskusi.
Sisu
Mängude (näiteks lauamängude) mängimise ühendamine ukulelel musitseerimisega, muinasjutule muusikalise tausta kujundamine, pillimängu oskuse arendamine erinevate muusikaliste näidetega, sh kaanonitega.
Katri Kaasik on lõpetanud Tallinna Pedagoogikaülikooli orkestrijuhtimise erialal, õppinud Georg Otsa nim Tallinna Muusikakoolis klarnetit ning Viljandi Kultuuriakadeemias jazzmuusikat. Praegu töötab ta klarnetistina Tallinna politseiorkestris ning ukuleleringi juhendajana Mamma Mia laulustuudios.
Katri Kaasik on täiendanud ennast ukulele õpetajate koolitusel James Hill Ukulele Initiative ning on rakendanud omandatud teadmisi ukuleleorkestri Ukutuur juhendajana.
Muusikamuinasjutt projektõppe toetajana – Kersti Kuusk (2 tundi)
Eesmärk on tutvustada uusi lastelaule, rikastada muusikaõpetaja oskusi ja teadmisi, pakkudes lähenevaks uueks hooajaks värskendavaid ideid.
Sisu
Muusikamuinasjutu kui väärtuspõhise ja projektõpet lõimiva metoodika tutvustamine. Muusika visualiseerimine, seeläbi pingevaba lasteaia sündmuse organiseerimine. Muusikamuinasjutt toetab laste loovust, keelelist arengut ning muusikalist eneseväljendust. Koolitus annab osalejatele praktilise kogemuse ning tööriistad selle metoodika igapäevaseks kasutamiseks muusikatunnis.
Kersti Kuusk on lõpetanud Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli laulu eriala Uno Loobi juhendamisel ning omandanud alushariduse pedagoogi eriala Tallinna Ülikoolis. Ta on koos oma õpilastega välja andnud mitmeid lastelaulude plaate ja noote. 2019. aastal pälvis Kersti Kuusk Tallinna aasta lasteaiaõpetaja ja Eesti aasta lasteaiaõpetaja preemia ning 2022 omistati talle Tallinna aasta huvialaõpetaja tunnustus.
Õpetajalt õpetajale: laulud, mängud, tantsud ja rütmisalmid – Triin Pall (2 tundi)
Eesmärk on julgustada ja inspireerida osalejaid uue repertuaari abil muusikatunde loominguliselt varieerima.
Sisu
Muusikategevuste repertuaari laiendamine laulude, mängude, tantsude ja rütmisalmidega. Koolituse läbinud osalejad on tutvunud uute ja mitmekesiste lähenemisviisidega, on õppinud uusi võtteid ja tehnikaid, mida igapäevatöös rakendada. Osalejad on suutelised siduma omandatud teadmisi ja oskusi.
Triin Pall on lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Seminari koolieelse lasteasutuse õpetaja erialal ning omandatud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koolieelse lasteasutuse muusikaõpetaja lisaeriala. Triin Pall töötab Lohkva lasteaias muusikaõpetajana ning on olnud ka beebikooli ja pärimusringi juhendaja. Ta on muusikaõpetaja, kes usub, et muusika võib olla mäng ja mäng võib olla muusika. Seda põhimõtet rakendab ta ka oma töös Triinu Muusikatuba muusikaringide juhendajana.
Mõningaid võtteid lastetantsu rakendamiseks HEV-laste muusikategevustes – Janne Ristimets (4 tundi)
Eesmärk on jagada kogemusi lastetantsu rakendamiseks muusikategevustes.
Sisu
Koolitusel tutvustatakse erinevaid võtteid lastetantsu ja meelerahu tunni läbiviimiseks hariduslike erivajadustega lastega. Rõhutatakse koostöö tähtsust lastevanematega ning koolide ja lasteaedadega. Jagatakse kogemusi, kuidas õpetada lapsi rõõmu tundma nii liikumisest, kui ka oskusest lõdvestuda ja puhata, seejuures arvestades nende erinevaid vajadusi.
Janne Ristimets on õppinud lastetantsu Viljandis Eve Noormetsa juhendamisel ning lastejoogat erinevate õpetajate käe all nii Saksamaal kui Eestis. Ta on läbinud tantsuõpingud Vitebski Kunstide koolis ning omandanud teadmisi ning kogemusi Prantsusmaal jooga festivalil. Janne Ristimets on lastega töötanud 25 aastat, sh huvikoolis ja enda loodud tantsustuudios õpetades lastele erinevaid tantsustiile. Koostöös Pärnu linna üldhariduskoolidega jõuavad temani ka erivajadustega kooliõpilased. Laste ja noortega, sh erivajadustega õpilastega töötamisel peab ta oluliseks, et nad väärtustaksid liikumist ning et neil säiliks uudishimu ja huvi kõige ümbritseva vastu.
Ideid fantaasiapillide ehitamiseks ja mängimiseks – Silver Sepp (4 tundi)
Maailma heliseb kõikjal meie ümber. Kuidas kuulata asjade sisemist häält?
Eesmärk on jagada praktilist kogemust ja loovaid võtteid, kuidas panna erinevad esemed (suusad, pudelid, jalgrattad, naelad ja puutükid) kõlamaa nii, et nendest kostuvat heli saaks pidada muusikaks.
Sisu ja teemad:
- Vibratsioonide muusikaline toetamine asjades ja ülemhelide eristamine.
- Naelapilli ehitamine ja selle erinevad mänguvõtted.
- Helitekitamise viisid suusal ja jalgratta esirattal.
- Kuidas mängida nn fantaasiapille koos lastega?
- Laulude ja mängude õppimine.
- Pärimustekstide ja -tantsude rakendamine õppetöös.
Kursuse lõpetanu on omandanud ideid fantaasiapillide meisterdamiseks ja mängimiseks, sh oskuse meisterdada endale naelapill, panna suusad vägevalt helisema, jalgrattad laulma ja häälestada kanalisatsioonitorusid.
Silver Sepp on lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pop-jazz laulu ja laulu õpetaja erialal. Talle on omistatud magistrikraad Norras Telemark University College´is. Silver Sepp on tegevmuusik, pillide ja laulude looja, kes on pälvinud mitmeid tunnustusi, näiteks 2025. auhind Cygneti Folkfestivali (Tasmaania), Eesti LUULEPRÕMMUL auhinnalised kohad 2023. ja 2018. aastal, 2015. aastal Rahvusvahelise rahvamuusikavõistluse Sharq Taronalari teine koht Usbekistanis. Ta on võitnud mitmel korral Eesti Pärimusmuusika keskuse välja antud auhindu ning pälvinud tunnustust ka parima laulukirjutajana, instrumentalistina jpm.
Uued laulumängud ja nende kohandamine vastavalt laste vanusele – Sirje Toompere (2 tundi)
Eesmärk on tutvustada uusi laule ja laulumänge. Julgustada õpetajaid muutma ja ise looma laulumänge, kasutades juba olemasolevat õppematerjali. Anda ideid, kuidas sisustada lasteaedade sündmusi.
Sisu
- Laulukogumiku „Lauluhaldja laulukera” tutvustamine.
- Laulumängude kohandamine ja muutmine ning nende edasiarenduste läbimängimine.
- Laulumängude rakendamine sündmustel.
- Laulude ja mängude lõimimine keeleõppesse.
Koolituse läbinu oskab ja julgeb kohandada ja muuta laulumänge vastavalt vajadusele ning lõimida neid keeleõppesse ja sündmustesse.
Sirje Toompere on lõpetanud Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli koorijuhtimise erialal ning õppinud ka Tallinna Riiklikus Konservatooriumis muusikapedagoogikat. Ta on olnud 34 aastat Tallinna Priisle lasteaia muusikaõpetaja ja aastast 2008 enda loodud Laulustuudio Lauluhaldjas juhataja ning õpetaja. Loominguga on ta tegelenud üle 30 aasta ja ilmunud on mitu laulu- ja laulumängu kogumikku. Nendega saab tutvuda tema kodulehel. Sirje Toompere on kirjutanud suurema osa muusikast koostöös Tartu laulustuudioga Fa-diees valminud muusikalidele.
Müra mõjust meie tervisele – audioloog Sandra Vill (4 tundi)
Eesmärk on rääkida müra mõjust meie tervisele, eelkõige kõrvadele, aga ka sellest, kuidas kuulmine töötab ja mida saame teha oma kuulmise säilitamiseks. Mürakahjustus on üks kõige levinumaid kuulmislanguse tüüpe, kuid kas mürakahjustus võib ka tekitada kõrvakohinat? Või muid kõrvaprobleeme?
Sandra Vill on kliiniline audioloog, kelle tegevuse eesmärgiks on tuua inimestele infot hea kuulmishoiu kohta. Ta on õppinud audioloogiat Suurbritannias Southamptoni ülikoolis ja täiendanud ennast kliinilise praktikaga Torbay haiglas. Sandra töötab patsientidega, kirjutab audioloogia-alaseid artikleid ning räägib nii televisioonis kui raadios kuulmis- ning tasakaalu probleemidest.