1.˗5. novembrini toimub Tallinnas rahvusvaheline vaskpillifestival Baltic Nordic Brass Academy, mille jaoks kirjutas nii kodu- kui välismaal tunnustatud helilooja Pärt Uusberg ka verivärske muusikateose.

„Vaskpillifestivalil saavad kokku Eesti ja naaberriikide muusikaülikoolide trompeti-, trombooni-, metsasarve- ja tuubamängijad ning sel korral suurima osavõtjate arvuga festivali ajaloos,” ütles Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema. „Festivali raamestoimub kaks suurejoonelist kontserti, millest erakordne on kindlasti 5. novembri galakontsert, kus enam kui 50 puhkpillimängijat esitavad Pärt Uusbergi poolt festivali jaoks loodud uudisteost,” lisas Varema.

Pärt Uusbergi sõnul on vastloodud muusikateos vaimuliku rahvaviisi seade, kus on juurde tekitatud ka ruumilist atmosfääri. „Kuna koos on palju muusikuid, tekkis mõte mängida natuke ruumiga, mistõttu ostutasin paigutada mõned pillimängijad ka Estonia kontserdisaali rõdudele,” ütles Uusberg.

Vaskpillifestivali Baltic Nordic Brass Academy (BNBA) kunstiline juht on tunnustatud EMTA trompeti eriala õppejõud Aavo Ots. Koos musitseerivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Helsingi Kunstide Ülikooli Sibeliuse Akadeemia, Jāzeps Vītolsi nimelise Läti Muusikaakadeemia ning Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia puhkpillimängijad.

Kontserdid toimuvad 3. novembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus ning 5. novembril kell 15 Estonia kontserdisaalis. Sissepääs on tasuta.

Festivaliga tähistatakse Eesti, Soome, Läti ja Leedu 100. aastapäeva.

Foto: Jānis Porietis (www.janisphoto.com)