20.-24. märtsini toimus Portugalis Portos XII rahvusvaheline Harmos Festival, kus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat esindas sel aastal Trio Fantastico, koossseisus Mari-Liis Urb (viiul), Kristian Plink (tšello) ja Joonatan Jürgenson (klaver). Ansamblit juhendab Euroopa Kammermuusika Õpetajate Assotsiatsiooni president professor Marje Lohuaru.

Festivalil osales 12 ansamblit Portugalist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Austriast, Hollandist, Ühendkuningriigist, Eestist, Norrast ja Belgiast. Festivali raames toimus ka Rahvusvaheline Kammermuusika Konverents (ICMuC), mille raames osales Trio Fantastico ka Anton Kernjaki (Austria) meistrikursusel. Trio osalemist Harmos Festivalil toetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kultuurkapital.

“Vastuvõtt oli lõunamaale omaselt soe ja näiteks isegi kui kontserdil Vikontide Palees oli vähem rahvast, kui teistel täissaalidega toimunud kontsertidel, siis ikkagi nad aplodeerisid seistes ning palusid häälekalt lisalugu. Porto ise tervitas meid lisaks heale kohvile ka üllatuslikult põhjamaise olekuga ja inimestega oli lihtne klappi leida. Kogu organiseerimine oli kõrgel tasemel ja sujuv ning jättis väga hea mulje,“ lausus trio viiuldaja Mari-Liis Urb.

Trio Fantastico tegutseb aastast 2016 ning on selle lühikese aja jooksul esinenud lisaks Eestile ka Gyumris (Armeenia), Varssavis (Poola), Roomas (Itaalia), L’Aquilas (Itaalia), Nepis (Itaalia) ja Portos (Portugal). Armeenias toimunud Festivalil Renessanss aastal 2016 saavutasid nad Grand Prix’i tiitli. Trio repertuaaris on peamiselt põhjamaade heliloojad ja Harmos Festivalil esitati Jaan Räätsa Klaveritrio nr 2, Arvo Pärdi Mozart-Adagio, Jean Sibeliuse Lovisa Trio ja lisaks ka Dmitri Šostakovitši Klaveritrio nr 2. Trio esines Balsemao Vikontide Palees, Vilar do Paraíso Muusikaakadeemias ja Casa da Musicas.

 

Harmos Festival on EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) poolt rahvusvaheliselt tunnustatud festival. EFFE koondab artistliku pühendumisega, kohalikke kommuune kaasavaid ja üle-euroopalise ning globaalse haardega festivale. Harmos Festivali organiseerib ESMAE (Escola Superior de Música e Artes) ning selle eesmärk on ühendada Euroopa parimad artistid Euroopa prestiižematest muusikakõrgkoolidest.