13.–18. märtsini tähistatakse Eestis unenädalat, mida korraldavad Eesti kõrgkoolide psühholoogid ja vaimse tervise portaal Peaasi.ee. Klassikaraadios tähistatakse unenädalat igaõhtuse juhendatud hea une harjutusega.

Unenädala eesmärgiks on julgustada noori ja täiskasvanuid enam oma unehügieenile tähelepanu pöörama. Ettevõtmises osalevad Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikakõrgkool, Eesti Maaülikool, TalTech ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, koostööpartnerid on Klassikaraadio ning vaimse tervise portaal Peaasi.ee.

Unenädala jooksul toimub mitmeid virtuaalseid sündmusi ning teavitustegevusi, mis aitavad inimestel enda uneharjumusi mõtestada ja ka korrigeerida. Tudengitele mõeldes on psühholoogid koostanud soovitused unehügieeni hoidmiseks ja regulaarse unerütmi säilitamiseks, millega saab tutvuda siin. Temaatilisi soovitusi antakse ka õppejõududele. Enda uneharjumusi saab hinnata testi abil, mis on kättesaadav siin.

Regulaarsema magamamineku soodustamiseks saab Peaasi.ee Instagrami kontolt kuulata õhtuti kell 23 unelaule, mis on kogutud spetsiaalselt unenädalale mõeldes. Sel aastal kogunes välja kuulutatud konkursi raames rekordiliselt 31 laulu. Kes unelaulude peale ei uinu, saab keskööl seada end Klassikaraadio lainele ja järgida juhendatud hea une harjutusi.

Unenädala raames saab on võimalik osa saada järgmistest sündmustest:

– jälgi uneteemalisi soovitusi Instagramist @emta_psychologist, @peaasi.ee ja @ttktuutorid ning Facebookist @utcounselling.
– igal õhtul (E–L) kell 23 tasub jälgida peaasi.ee Instagrami kontot, kus kõlavad spetsiaalselt unenädalaks loodud unelaulud.
– igal keskööl (E–L) juhendatakse Klassikaraadios hea une harjutust. Vaata lähemalt siit, kuidas Klassikaraadio unenädalat tähistab
– reedel, 31. märtsil on Klassikaraadio eetris unelauludele pühendatud saade “Fantaasia”, mida juhib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teadur Marju Raju. 2022. aasta unelaulude meenutuseks soovitame järele kuulata möödunud aastal eetris olnud saadet siit.

Rahvusvahelist unepäeva tähistatakse alates 2008. aastast 17. Märtsil Maailma Uneorganisatsiooni (World Sleep Society) eestvõttel. Sel aastal rõhutatakse une rolli nii füüsilisest, psühholoogilisest kui ka sotsiaalsest küljest. Unepäeva moto on „Uni on terviseks“ (inglise keeles “Sleep is Essential for Health”).

Lisainfo:
Elina Kivinukk
EMTA psühholoog
elina.kivinukk@eamt.ee