Arutlusring „Muusika ja mina – mina ja muusika“

23.02.2022 kell 17:00
Zoom

Hea noor!

Kas Sa armastad muusikat?
Kas Sa usud, et muusika aitab inimesi ja ühiskonda paremini mõista?
Kas arvad, et muusika abil saab teha nii head kui ka kurja?

Kui jah, siis ootame Sind korra kuus arutlusringi „Muusika ja mina – mina ja muusika“. Räägime ja kirjutame koos muusikast, lammutame tükkideks lemmiklaulud ning arutleme, kuidas teha haaravat muusikakriitikat. Läheneme muusikale tabuvabalt ning vaatleme, kuidas seostub muusika selliste teemadega, nagu näiteks feminism, religioon jpm. Kokkuvõttes, mõtestame muusika abil meid igapäevaselt ümbritsevaid ühiskondlikke nähtusi.

Kohtume iga kuu viimasel kolmapäeval kl 17 Eesti muusika- ja teatriakadeemias Herzi toas. Arutlusringi veavad muusikateadlased Brigitta Davidjants ja Eerik Jõks. Oodatud on esmajoones abituriendid, aga loomulikult on teretulnud ka nooremad ja vanemad muusikasõbrad. Anna endast märku ka siis, kui asud väljaspool Tallinna ja soovid siiski osaleda – leiame ühiselt lahenduse. Arutelusse on soovitav kaasa võtta mõni lemmiklugu või -video, mida saaksime üheskoos kuulata ja arutada. Registreeru siin või meiliaadressil eerik.joks@eamt.ee. Kohtumise link (Zoom): https://bit.ly/3KZtYjo

Teema on seekord intrigeerivam kui kunagi varem – „nende muusika“. Mis peab juhtuma, et „nende muusika“ saaks „minu muusikaks“ ja mida see minu mõttemaailmas võiks muuta.

Kuulamiseks ja arutamiseks võib kaasa tuua muusikat, mida Sa kohe kindlasti kuulata ei taha. Omapoolses tutvustuses tuleks aga püüda välja tuua midagi positiivset – kas „nende muusikas“ on kasvõi osake „minu muusikat“? Ka vastus „ei” on vastus. See tähendab, et kui muusika oli „nende muusika“ ja peale süvenemist selleks ka jäi, siis see on aktsepteeritav resultaat.

Välja valitud lugu (kuni 5 minutit pikk) tuleks saata üks päev ette aadressile eerik.joks@eamt.ee. Kui tegu on pikema teosega, siis võiks kuulamiseks pakkuda viieminutilise lõigu.

***

Brigitta Davidjants on muusikateadlane, kes on uurinud rahvuslikkust muusikas, ent vaatleb nüüd eesti popmuusikat ning tema eriline rõhk on subkultuuridel, näiteks naistel pungis, venekeelsel grunge’i kogukonnal jne. Brigitta on ka feministlik autor, kes on teinud koostööd lugematutele eesti väljaannetele ning avaldanud mitu raamatut. Samuti on ta üks pool elektroonilise muusika duost HUNT. Hetkel töötab Brigitta EMTAs muusikateaduse osakonna teadurina.

Eerik Jõks on muusikateadlane, laulja, helilooja, dirigent ja laulusõnade autor, kes on oma muusikuteed alustanud heviroki ja progressiivse roki huvilisena. Tema praeguseks huvialaks on gregooriuse laulu tänapäevane mõistmine. Seda keskaegset muusikat eeskujuks võttes Eerik uurib, komponeerib, laulab ja õpetab emakeelset kirikulaulu. Ta on publitseerinud mahukaid töid kirikulaulu alal. Eerik oli nomineeritud Eesti Vabariigi teaduspreemia 2020. aasta konkursil humanitaarteaduste aastapreemia valdkonnas avastuste eest eestikeelses kirikulaulus. Sel aastal on ta nomineeritud riigi teaduspreemiale tööga „Eesti keelemuusika indogermaani ning eesti prosoodilises pingeväljas – probleemid ja lahendused kirikulaulu näitel“. Eerik on EMTA muusikateaduse lektor.