Elektroonilise improvisatsiooni kursus: Alistair MacDonald

09.12.2020 – 11.12.2020
kell 11:00
D-511

ALISTAIR MACDONALD (Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow)
9.-11. detsembril kell 11.00-14.00 D-511

Alistair MacDonald on Šoti helilooja ja interpreet, kellele on heli ja selle tekitamise tehnoloogia huvi pakkunud juba sellest ajast peale, kui lintmagnetofonid veel ilma tegid. Suur osa tema performance’i- ja installatsiooniloomingust on sündinud koostöös teiste ja tihti väga erineva päritoluga interpreetide, kunstnike ja koreograafidega. Nii on ka üheks praeguse aja olulisemaks projektiks koos Šoti harfimängija Catriona McKayga viljeletav live-elektroakustiline improvisatsiooniduo “Strange Rainbow”, mis on esinenud Aberdeeni “Celtic Connections” festivalil ja Norra filmifestivalil.  Ka “The Last Post” projekt, mida esitleti St Magnuse festivalil Orkneys juunis 2016, on sündinud koostöös trompetist Tom Poulsoni ning režissöör Susan Worsfoldiga. Hiljuti valminud olulisematest töödest võiks siinkohal ära nimetada veel Huddesrfieldi kunstigaleriis eksponeeritud video- ja audioinstallatsiooni “The Imagining of Things” ning Scottish Ensemble’le kirjutatud “Mitaki” (keelpillikvintett ja live-elektroonika). Koostöö on Alistairi sidunud ka Austraalia uue muusika ansambliga “Elision”, Briti kunstniku ja kirjaniku Sarah Rubidge’i, India päritolu, kuid Londonis elava koreograaf Shobana Jeyasinghi, Ameerika Ühendriikide kunstniku Jennifer Anguse, koreograaf Anna Krzysteki ja paljude teistega.

Alistair on Šoti Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooniõppejõud ning elektronmuusikastuudio juhataja. Peale kõige muu on ta ka kirglik tangofanaatik.

Virtuaalne meistriklass toimub viitevaba heli ja video ülekandetehnoloogia LoLa (low latency) abil, mis pakub nii sujuvat ülekannet, et erinevates asukohtades paiknevad muusikud (kuni 4000km) saavad koos reaalajas musitseerida. Süsteemi esmaesitlus toimus 5. oktoobril 2017 idapartnerluse digitaalmajanduse ministrite e-partnerluse konverentsi raames kontserdil “Music without Borders” ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on LoLa tehnoloogia kõige esimene kasutaja Eestis. LoLa riistvara on soetatud Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu poolt Euroopa Liidu projekti GÉANT-EaPConnect toetusel.