Improvisatsioonikursused: Ted Parker, Jaak Sikk, Farištamo Eller

24.11.2021 – 26.11.2021
kell 10:00
C-405

THEODORE PARKER (USA/Eesti)
24. novembril kell 10.00-12.00 ja 13.00-15.00 C-405
JAAK SIKK (Eesti)
25. novembril kell 10.00-12.00 ja 12.45-14.30 C-405
FARIŠTAMO ELLER
26. novembril 10.00-12.00 ja 13.00-15.00 C-405

Theodore Parker on Ameerika Ühendriikidest pärit, ent  juba pikemat aega Eestis elav kitarrist, elektroakustik ja impromuusik, kelle huvid on keskendunud tehnoloogiate kasutusele selleks, et suurendada ja paljastada keskkonnategureid ning luua uus abstraktne suhe publiku ja ruumi vahel. Tema loomingulised tööd seostuvad sageli loodusest inspireeritud akustiliste nähtustega lootes, et publik suhestub ruumiga foneetilise tunde kaudu ning inspireerib kuulajaid saamaks omi loomingulisi tähendusi sellistest kogemustest. Theodore on kohaldanud neid ideid mitmetes kunstivaldkondades luues improviseeritud muusikat tantsuetendustele, performatiivsetele installatsioonidele ja teatrile. Ta on töötanud koos Taavi Kerikmäe, Raul Kelleri, Roomet Jakapiga ning on Punkt NIHU ja Guerilla Impo asutajaliige. 2019. aastal kaitses ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorikraadi, kus tema töö teemaks oli „Free Improvisation: Researching the Acoustic Space“ (juhendaja Allan Vurma, PhD, EMTA).

Jaak Sikk on improviseerija ning pianist. Ta õpetab alates 2014 aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kaasaegset improvisatsiooni ning omandas sel suvel samas ka doktorikraadi. Jaak on andnud improvisatsioonimeistrikursusi Soomes, Islandil, Inglismaal, Itaalias. Ta on Tartu Elleri Akadeemia liige.

Tema lavapartnerite hulka kuuluvad Sergio Castrillon, Henri Bok, Eleri Ann Evans, Juan Fran Cabrera, Vlady Bystrov, Agusti Fernandez, Harri Kuusijärvi, Lauri Hyvärinen, Ville Vokkolainen, Katri Tikka, Peter Gotterbarm, Una McGlone, Farištamo Eller jpt.

Farištamo Eller on pianist ja improvisaator. Aastal 2014 lõpetas ta Baseli Muusikaakadeemias vabaimprovisatsiooni eriala prof. Fred Frithi, Alfred Zimmerlini ja Rudolf Lutzu juures. Lisaks improvisatsioonile tegeles ta palju kammermuusika- ja lied-duoga ning orkestri dirigeerimise ja dirigeerimistundide saatmisega.

Aastast 2004 õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias klaveri erialal prof. Valdur Rootsi ja Marko Martini juures omandades sealsamas magistrikraadi aastal 2011. Aastatel 2006-07 täiendas ta end ERASMUS stipendiumiga Helsingis Sibeliuse Akadeemias prof. Jussi Siirala juures. Kõrvalerialana õppis ta koorijuhtimist ja orkestri dirigeerimist (prof. Toomas Kapten, Rodolfo Fischer), tegeles kammermuusika (dots. Natali Sakkos, Taavi Kerikmäe, Anton Kernjak, Marcus Weiss, Jürg Henneberger), lauljate saatmise (prof. Helin Kapten, Jan Schultsz) ja palju aastaid vabaimprovisatsiooniga (prof. Anto Pett).

Ta on töötanud Tallinna Georg Otsa nim. Muusikakoolis õpetajana (vabaimprovisatsioon, saateklass, üldklaver) ning on nii kodu- kui välismaal osalenud meistrikursustel, konkurssidel, erinevates projektides näiteks kaasaegsete tantsijatega ning andnud kontserte paljude erinevate koosseisudega. Klaveriduos KeAmo mängib ta koos pianist Merike Poomiga juba seitsmendat aastat. Ta on osa võtnud paljudest meistrikursustest, konkurssidest ja teinud koostööd erinevate heliloojatega (Pärt, Andriessen, Alvarado, Penderecki, Palsson).Ta on olnud Eesti Kunstikadeemia Kammerkoori dirigent 5 aastat ja suvel 2013 oli praktikal Berliinis Neuköllner Operis festivali assistendina.

Aastast 2016 töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna (vabaimprovisatsiooni didaktika) ning aastast 2014 Kehra Kunstide Koolis klaveiõpetajana. Sügisel-talvel 2015 mängis ta põnevatel kontsertidel kaasaegse muusika ansambliga New4Art Šveitsis, seejärel klaveriduo KeAmo koosseisus Eestis, samuti jätkub koostöö lauljatar Jane Tiigi ja Sabrina Hintermanniga.