Interpretatsioonistuudio. Sten Lassmann

20.02.2023 kell 18:00
C-405

Foto: Kaupo Kikkas

STEN LASSMANNI (EMTA) loeng “Tempo, metronoom ja pulss” ning töötuba- meistriklass
20. veebruaril kell 18.00-21.00 C-405

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Ta on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees. Sten Lassmann on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis.

Sten Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajad olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias prof Ian Fountaini käe all. Ta on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof Brigitte Engerer’ juures ning osalenud paljude tuntud muusikute, teiste hulgas Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ja Maxim Vengerovi meistriklassides.

Lisaks esikohale VI Eesti Pianistide Konkursil Tallinnas (2002) on Sten Lassmann saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on esinenud solistina koos paljude hinnatud dirigentidega nagu Jüri Alperten, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Risto Joost, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Tõnu Kaljuste, Toomas Kapten, Vello Pähn, Toomas Vavilov, Mikk Üleoja, Arvo Volmer, Lauri Sirp ning Olari Elts. Sten Lassmann on ka pühendunud kammermuusik, kelle viimaste aastate partnerite hulka kuuluvad viiuldajad Stanislav Pronin, Pavel Berman, Natalia Lomeiko, Mikk Murdvee, Katariina Maria Kits, Movses Pogossian ja Anna-Liisa Bezrodny, bass Pavlo Balakin ning tšellist Valle-Rasmus Roots.

2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (filosoofiadoktori kraad esituspraktikas, 2013) ning aastast 2011 annab ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosnevat sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“, mille seitsmes plaat ilmus 2021 aasta augustis. Sten Lassmann on EMTA interpretatsiooniosakonna klaveri vanemlektor ning Eesti Kontserdi rahvusvahelise festivali KLAVER kunstiline juht. Lisaks sellele kuulub ta Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatusse, Eesti Kontserdi loomenõukogusse ning on Heino Elleri SA asutaja koos Olari Eltsiga, MTÜ Eesti Pianistide Liit asutajaliige koos Mihkel Polliga ja Eesti Interpreetide Liidu aseesimees.

Sten Lassmann on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM).

Allikas: Eesti Muusika Infokeskus