Jazzmuusika workshop. Anders Jormin

06.12.2023 kell 10:00
C-405

ANDERS JORMIN (kontrabass, Göteborgi Ülikooli Muusika- ja Teatriakadeemia, Rootsi)
6. detsembril kell 10.00-12.00 C-405

Anders Jormin (1957) on lõpetanud 1979. aastal Göteborgi Muusikakõrgkooli kontrabassi, improvisatsiooni ja pedagoogika erialal olles sellest ajast saati pälvinud Rootsis mitmeid mainekaid muusikapreemiaid, sh Jan Johansoni, Rootsi Raadio “Guldkatteni” ja Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia auhind. Tema esimene plaat “Alone” soolobassile pälvis 1991. aastal kõikides kategooriates aasta plaadi tiitli. Parima jazzisalvestuse eest on talle lausa viiel korral omistatud Rootsi Grammy, mistõttu on teda sageli peetud üheks kõige mõjukamaks ja originaalsemaks improvisatsioonilise muusika bassimängijaks üldse.

Jormin on üle 40 aasta õpetanud kontrabassi ja improvisatsiooni Göteborgi Ülikooli Muusika- ja Teatriakadeemias, kus tema juhtimisel on aastate jooksul üles ehitatud väga tugev ja juhtiv improvisatsioonilise muusika osakond, mille kunstiline juht on ta tänaseni. Jormin on seetõttu Euroopas ka väga nõutud meistriklasside ja workshoppide töötades 1996. aastast nii Helsingi Sibeliuse Akadeemias kui 2001. aastast Stocholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis professorina ning 2019-2022 Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias külaliprofessorina. 2004 omistati Anders Jorminile koos Esa-Pekka Saloneni ja Georg Sokoloviga Sibeliuse Akadeemia ning 2014. aastal ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktori tiitel.

Käesoleval ajal tegutseb Anders Jormin eelkõige kontrabassimängija ja heliloojana, kes on oodatud külaline mitmetel kõrgetasemelistel muusikaüritustel. Ta on koostööd teinud selliste džässilegendidega nagu Gilberto Gil, Lee Konitz, Elvin Jones, Joe Henderson, Don Cherry, Charles Lloyd, Mike Manieri, Joe Lovano ja Jack DeJohnette. Samuti Kenny Wheeler, Albert Mangelsdorff, Tomasz Stanko, Dino Saluzzi, John Surman, John Taylor, Marilyn Mazur, Arve Henriksen, Mark Feldman, Paul Motian, Joey Baron, Jon Balke, Vertavo-keepillikvartett, Norma Winstone, Severi Pyysalo, Lena Willemark, Trio Mediaeval, Ferenc Snetberger, Craig Taborn ja Marilyn Crispell.

Anders Jormin annab regulaarselt kontserte Euroopas, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Jaapanis ning on plaadifirma ECM artist, kelle sümfoonilise muusika (album “Symphony of birds”), koorimuusika (album “Ama”) ja kaasaegse džässi plaadistused on pälvinud sooja vastuvõttu. Rootsi muusikakriitikud on kõrgelt hinnanud Jormini kaasaegsele bigbändile ja jaapani kotole kirjutatud teost “Poems for orchestra” (2020), mille on oma kavasse võtnud nii mitmedki professionaalsed bigbändid. Rahvusvaheline meedia on ohtralt kiitnud ka tema viimast, jaanuaris 2023 ECMi egiidi all ilmunud plaati “Pasado en claro”.