Kammermuusika meistrikursus. Ralf Gothóni

13.09.2021 kell 10:00
Suur saal

13. septembril kell 10.00-14.00 suures saalis
RALF GOTHÓNI (Soome/Saksamaa)

Ralf Gothóni (1946) on rahvusvaheliselt hinnatud pianist, kel on mitmekülgse muusikuna ette näidata muljetavaldav karjäär ka dirigendina, kammermuusikuna ja heliloojana, samuti on ta tunnustatud õppejõud ja mitmete raamatute autor.

Soomes sündinud ja praegu Saksamaal tegutseva Gothóni muusikaõpingud algasid kolmeaastaselt viiuli erialal ning viieaastaselt klaveri erialal, 15-aastaselt astus ta esmakordselt üles orkestriga.  Gothóni on sage külaline nii solistina kui ka dirigendina maailma prestiižseimatel muusikafestivalidel, sealhulgas Salzburgis, Berliinis, Prahas, Prades, Aldeburghis, Edinburghis, BBC Promsil, La Roque-d’Anthéron’is, Ravinias ja Tanglewoodis. Solistina on Gothóni üles astunud Chicago, Detroiti ja Toronto orkestritega, Berliini ja Varssavi Filharmooniaorkestritega, Baieri Raadio Sümfooniaorkestriga, Jaapani ja Korea orkestritega ja Inglise Kammerorkestriga.

Ralf Gothóni on olnud Inglise Kammerorkestri peadirigent (2000–2009), Northwesti Kammerorkestri muusikajuht Seattle’i linnas Ameerika Ühendriikides (2001–2006) ja Savonlinna ooperifestivali kunstiline juht Soomes (1984–1987). Ta on Pekingi Keelatud Linna muusikafestivali asutaja ja oli selle kunstiline juht aastatel 1996–1998, samuti toimub Gothóni algatusel 2007. aastast kultuurikoostöö “Musical Bridge Egypt-Finland” Egiptuse ja Soome vahel.

Viimastel kümnenditel on Gothóni oma loomingulises tegevuses ühendanud klaverimängu ja dirigeerimise, juhatades orkestrit otse klaveri tagant. Selles kaksikrollis on ta olnud Srul Irving Glicki, Aulis Sallise ja Curtis Curtis-Smithi teoste esmaesitaja, samuti tõi Gothóni 2004. aastal Londonis helilooja John Taveneri 60. sünniaastapäeval toimunud galakontserdil esiettekandele tema teose “Pratirúpa”.

Ralf Gothóni peab tähtsaks ka noorte muusikute koolitamist. Ta on kunstiline nõustaja Savonlinna suveakadeemias ning on töötanud kammermuusikaprofessorina Hamburgi, Berliini, Helsingi ja Karlsruhe muusikakõrgkoolides ning aastatel 2006–2012 Reina Sofia muusikakooli kammermuusika instituudis Madridis. Gothóni annab järjepidevalt meistrikursusi üle maailma ja osaleb olulisemate klaverikonkursside žüriide töös.

Gothóni on teinud enam kui sada salvestust rahvusvahelistele plaadifirmadele, sealhulgas Franz Schuberti, Aulis Sallise ja Alfred Schnittke muusikast, samuti on ta salvestanud Benjamin Britteni klaverikontserdi, Heitor Villa-Lobose tund aega vältava klaverikontserdi Chôros nr 11 koos Sakari Oramo ja Soome Raadio Sümfooniaorkestriga, Einojuhani Rautavaara esimese klaverikontserdi Leipzigi Raadio Sümfooniaorkestriga Max Pommeri juhatusel ning teise klaverikontserdi Baieri Raadio Sümfooniaorkestriga Jukka-Pekka Saraste juhatusel jm.

Ralf Gothóni heliloomingu hulgas on neli ooperit (neist kolm kammerooprid), Concerto Grosso viiulile, klaverile ja keelpillidele, klaverikontsert neljale käele, kammerkontsert “Peregrina” vioolale ja kammerorkestrile ning mitmesugust kammermuusikat. 1998. aastal ilmus Soomes Gothóni muusikaliste esseede kogumik “Luova hetki”, mis pälvis suurt huvi nagu ka sellele järgnenud kirjutised “Pyöriikö kuu” (2001) ja “Hämähäkki” (2012). 2016. aastal ilmus Gothóni mälestusteraamat “Sounds of Life”.

Ralf Gothóni on oma muusikalise tegevuse eest pälvinud järgmised tunnustused: Gilmore’i klaverifestivali tunnustus Gilmore Artist Award (1994), Schuberti medal Austria kultuuriministrilt, Soome kultuurifondi aupreemia, Pro Finlandia teenetemärk Soome valitsuselt ja Hispaania kuninganna Sofia preemia. Aastast 2019 on Ralf Gothóni Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktor.