Kammermuusika meistrikursus. Roman Mints

17.12.2022 kell 15:30
B-302

ROMAN MINTS (Birminghami Kuninglik Konservatoorium, UK)
17. detsembril kell 15.30-19.30 B-302

1976. aastal Moskvas sündinud mitmekülgne muusik Roman Mints alustas viiuliõpinguid viieaastaselt. 1994 pälvis ta stipendiumi õpinguteks Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis ning Guildhalli Muusika- ja Teatrikoolis, kus tema juhendateks olid L. Svetlova, N. Fihtengoltz ja F. Andrievski. Andunud kaasaegse muusika austajana on Roman Mints olnud Desjatnikovi, Golijovi, Taveneri, MacMillani, Scelsi ja Mozetichi teoste esmaesitaja Venemaal. Tema kontol on ka üle viiekümne kaasaegse teose maailmaesiettekande.

Roman Mints oli 2002. aasta aprillis Venemaal toimunud represseeritud muusikute projekti üks algataiajst ning korraldajaist. Selle raames toimus kaks kontserti ning konverents, mis  hõlmas represseeritud heliloojate loomingut, millest kirjastus Klassika XXI andis hiljem välja ka temaatilise raamatu ja CD-plaadi.

Salvestustest rääkides on Roman plaadistanud ECM-ile, Black Boxile, Quartzile jpt plaadifirmadele ning enamasti kõlab tema albumitel kaasaegne muusika. Näiteks ECM-ilt ilmunud Dobrinka Tabakova loomingu CD pälvis parima kaasaegse kogumikuna koguni Grammy nominatsiooni.

Nende muusikute nimekiri, kellega Roman Mints koostööd on teinud, on aukartustäratavalt pikk. Sinna kuuluvad dirigendid Andrew Davis, Saulius Sondeckis, Vladimir Ziva ja Vladimir Ponkiniga, viiuldajad Gidon Kremer, Alina Ibragimova, Boris Brovtsõn ja Alexander Sitkovetski, flötist Sharon Bezaly, oboemängijad Dmitri Bulgakov ja Nicholas Daniel, pianistid Katja Apekiševa, Alexander Kobrin, Charles Owen, José Gallardo, Vadim Holodenko, tšellistid Boris Andrianov, Aleksander Buzlov ja Tatjana Vassiljeva, vioolakunstnikud Maxim Rõsanov ja Nils Mönkemeyer ning lauljad Gweneth-Ann Jeffers, William Purefoy ja Anna Dennis. Lisaks on Roman kaasa mänginud sellistes tuntud ja tunnustatud orkestrites nagu London Mozart Players ja Londoni Kammerorkester, Leedu Kammerorkester, Musica Viva Orchestra, Vene Filharmooniaorkester, Kremerata Baltica, Praha Solistid ja Praha Sinfonia. Gidon Kremeri kutsel esines Roman 2008. aasta suvel Grammy auhinnaga pärjatud Kremerata Baltica kontsermeitrina Sigulda ja Lockenhausi festivalidel.

Lisaks klassikalisele muusikale on Roman koos saksofonist Paul Dunmalliga, Brian Irvine’i ja Pokrovski ansambliga viljelenud ka vaba-improvisatsiooni. Ta on osalenud mitmes teatriprojektis, sh E. Langeri mono-ooperis „Ariadne“  ja I. Stravinski “Sõduriloos”, ning teinud koostööd lavastajate Vasili Barkhatovi ja Tim Hopkinsiga, koreograafide Alla Sigalova ja Oleg Gluškoviga ning režissöör Alexander Zeldovichiga. M. Mozetichi viiulikontserdi “Affairs of the Heart” salvestust Roman Mintsi soleerimisel kasutasid oma lavastustes nii Hongkongi Ballett, Royal Winnipeg Ballett kui tantsutrupp Q-dance. Teoste paremaks tõlgendamiseks on Romani oma viimasel Ysaye, Schnittke, Piazzolla ja Silvestrovi sooloteoste CD-l kasutatud nii salvestamisel kui hilisemal monteerimisel uuenduslikku lähenemist. Albumil olevad D. Tabakova “Spinning a Yarn“ ja „Kolesnaya Lyra” on ühtlasi mõlema teose esmaplaadistused.

Interpreedielule tasakaaluks armastab Roman Mints ka pedagoogitööd ning tegutseb käesoleval ajal viiuliõppejõuna Birminghami Kuninglikus Konservatooriumis.