Loeng-kontsert “Naisheliloojaid neljast kultuurist – klaverimuusikat Poolast, Eestist, Leedust ja Saksamaalt”. Agata Hołdyk

13.12.2022 kell 11:00
C-405

AGATA HOŁDYK (Katowice Sileesia Ülikool, Poola)
Loeng-kontsert “Naisheliloojaid neljast kultuurist – klaverimuusikat Poolast, Eestist, Leedust ja Saksamaalt”
13. detsembril kell 11.00-12.30 in C-405

Pianist Agata Hołdyk on õppinud nimekate Poola pedagoogide juures (Maria Wrobel-Zegalska, Andrzej Jasinski, Regina Strokosz-Michalak, Alexander Satz, Jontscha Bayrov) ning osalenud edukalt mitmetel konkurssidel nii kodumaal Poolas kui välismaal. Juba õpingute ajal huvitus ta naisheliloojatest klassikalises muusikas, kus tema eriliseks huviobjektiks sai Clara Schumann ja tema loomingu suhestumine Robert Schumanni muusikasse ning mõlema teostes esinevad ühised muusikalised teemad, millest vormus lõpuks ka Agata doktoritöö.

Pragusel ajal hõlmab Agata uurimisring ka kaasaegseid, erinevatest maadest ja kultuuridest pärit naisheliloojaid. Kuna Sileesia Ülikool, kus Agata töötab, osaleb “Transform 4 Europe” projektis, mis hõlmab kokku seitset ülikooli üle terve Euroopa Liidu, tuli Agata mõttele projekti raames plaadistada CD 4 riigi – Poola, Saksamaa, Leedu ja Eesti – viie naishelilooja klaveriteostest. Ühtlasi uuris ta ka heloloojailt nende loomingu kohta – mis neid looma inspireerib, mis on olnud ühe või teise konkreetse teose kirjutamise ajendiks või kust üleüldse tuleb julgus kirjutada? Sest heliloominguga, mida mitte nii kaua aega tagasi peeti naistele mõeldamatuks ning pigem traditsiooniliseks meeste erialaks, on seotud järjest enam ja enam enesekindlaid ning eredaid naisheliloojaid, kes on justkui ümbritseva reaalsuse “ajakirjanikud” illustreerides neid ümbritsevaid kogukondi ja kultuure.

Oma loeng-kontserdil esitleb Agata Lea Grabrali ja Piret Rips Laulu, Naila Galiamova, Zita Bružaitė, Dagmara Jacki ja Clara Schumanni klaveriloomingut ning seda kuulama on oodatud kõik huvilised!