Meistrikursus pianistidele. Dmitri Aleksejev

06.09.2024 kell 10:00
Suur saal

DMITRI ALEKSEJEV (Londoni Kuninglik Muusikakolledž, UK)
6. septembril kell 10-13 ja 14-16 suures saalis

Pianist Dmitri Aleksejev on üks maailma hinnatumaid kunstnikke. Tema kontserdid maailma juhtivatel kontserdilavadel kõige prestiižsemate orkestritega on kindlustanud talle “tänapäeva kõige tähelepanuväärsema pianisti” tiitli (Daily Telegraph).

Ta on esinenud maailma kõigis suurtes kontserdisaalides selliste juhtivate orkestritega nagu Berliini Filharmoonikud, Chicago Sümfooniaorkester, Philadelphia Orkester, Amsterdami Kuninglik Concertgebouw, kõik Londoni orkestrid, Orchestre de Paris, Iisraeli Filharmoonikud ja Müncheni Baieri Raadio orkester jt. Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Ashkenazy, Boulez, Dorati, Gergiev, Giulini, Jansons, Muti, Pappano, Roždestvenski, Salonen, Svetlanov, Temirkanov, Tilson Thomas, Klaus Tennstedt ja paljud teised.

Eelmistel hooaegadel oli ta Leedsi rahvusvahelise kontserdisarja kunstiline juht ning Madalmaades Arnhemis ja Nijmegenis toimuva kontserdisarja “Musis Sacrum” kunstiline juht. 2021. aastal kureeris ta oma endise õpetaja Dmitri Baškirovi mälestusele pühendatud kontserdisarja “Beyond Boundaries” St John’s Smith Square’il ja Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis. Aleksejev on olnud selliste maailma mainekamate rahvusvaheliste klaverikonkursside žüriiliige nagu Leedsi, Chopini (Varssavi), Van Cliburni, Santanderi, Beethoveni (Viin) ja Tšaikovski (Moskva) konkursid. Ta annab regulaarselt meistriklasse üle maailma tegutsedes 2005. aastast ühtlasi Londoni Kuningliku Muusikakolledži klaveriõppejõuna. Paljud tema endised ja praegused õpilased on võitnud esikohti suurtel rahvusvahelistel klaverikonkurssidel, näiteks Leedsi, Tšaikovski, Liszti (Utrecht), Viotti, Sydney, Santanderi, Dublini ja Maria Canalsi rahvusvahelisel klaverikonkursil, kui nimetada vaid mõnda.

Aleksejev on plaadistanud hulgaliselt firmadele Brilliant Classics, EMI, BMG, Virgin Classics ja Hyperion. Ta on salvestanud Schumanni, Griegi, Rahmaninovi, Prokofjevi, Šostakovitši, Skrjabini ja Medtneri klaverikontserdid ning Bachi, Brahmsi, Schumanni, Chopini, Liszti, Skrjabini, Rahmaninovi ja Prokofjevi sooloteosed. Pärast tema Virgin Classics’i salvestust Rachmaninovi prelüüdide kogumikuga, mis võitis Hollandis Edison Award’i, kirjeldas BBC Music Magazine teda kui “pianisti, kes on ühtaegu aristokraatlik, suursugune ja tunnistavalt poeetiline.” Detsembris 2012 ilmus Brilliant Classicsil tema Skrjabini kõigi klaverisonaatide salvestus, millele järgnes Skrjabini täielike etüüdide, prelüüdide, poeemide, valsside ja mazurkade salvestus ning 2021 kogu ülejäänud Skrjabini klaverilooming (Brilliant Classics). 2014. aastal ilmunud Chopini mazurkade salvestust nimetas ajakiri Gramophone Rubinsteini ja Jakov Flieri salvestuste kõrval üheks parimaks Chopini mazurkade salvestuseks, mis on viimase kolmveerandsajandi jooksul ilmunud.